Podle mě neexistuje jediná česká domácnost, ve které bychom nenašli tužkové baterie. Používáme je zkrátka úplně všichni – do ovladačů, hraček, svítilen, budíků nebo foťáků. Ale už málokdo se v nich pořádně orientuje. Víte, jaký typ vybrat, aby vám baterky vydržely co nejdéle? A jak poznat, že už úplně dosloužily? V tomto článku si je všechny přehledně shrneme, popíšu vám jaké typy jsou na co vhodné a taky vám poradím, jak spolehlivě zjistit, zda je baterie stále funkční nebo už je na čase ji vyměnit.

Jaké jsou druhy tužkových baterií? Jak poznám, že je baterie vybitá?
Rady & návodyJaké jsou základní druhy tužkových baterií a jak se značí?
Tužkové baterie se liší nejen použitou technologií na základě které fungují (na to se podíváme později), ale hlavně svou velikostí.
AAA (mikrotužkové baterie)
Mikrotužkové baterie AAA jsou malé a úsporné. Často se používají v zařízeních s nižší spotřebou energie, typicky se nacházejí v dálkových ovladačích, bezdrátových myších nebo dětských hračkách. Jejich standardní rozměry jsou 10,5 × 44,5 mm.
AA (klasické tužkové baterie)
Tužkové baterie AA jsou jednou z nejběžnějších variant. Mají univerzální velikost a vyšší kapacitu než AAA baterie. Se standardními rozměry 14,5 × 50,5 mm se hodí například do svítilen, herních ovladačů nebo kuchyňských vah.
C (malé monočlánky)
Baterie typu C jsou větší než běžné tužkové baterie a také poskytují větší kapacitu i delší výdrž. Mají standardní rozměry 26,2 × 50 mm a většinou pasují do elektronických hraček, větších svítilen, blesků nebo přenosných rádií.
D (velké monočlánky)
Největší z běžných tužkových baterií jsou články typu D, které mají největší kapacitu a nejdelší výdrž. Se standardními rozměry 34,2 × 61,5 mm se často používají v silnějších svítilnách, přenosných reproduktorech nebo některých zdravotnických přístrojích.
Použití jednotlivých typů baterií je pouze orientační, záleží na konkrétním zařízení.
Pokud hledáte jednorázové alkaické baterie s vysokou kapacitou a dlouhou výdrží, doporučuji sáhnout po:
- GP Super – nabízí až o 50 % delší výdrž oproti běžným alkalickým bateriím.
- GP Ultra – poskytují až o 80 % vyšší výkon než standardní alkalické baterie.
- GP Ultra Plus – mají až o 200 % větší výkon než dostupné běžné alkalické baterie.
Všechny tyto baterie najdete na našem e-shopu ve všech velikostech (AAA, AA, C, D a dokonce i 9V).

Přehled technologií baterií
Chemické složení baterií zásadně ovlivňuje jejich výdrž, proto je dobré mít o nich alespoň základní přehled.
Alkalické baterie jsou nejrozšířenější a najdete je ve všech velikostech. Mají střední kapacitu a výdrž, ale nejsou příliš vhodné pro zařízení s vysokým odběrem energie.
Lithiové baterie jsou extrémně lehké a vyznačují se dlouhou životností, mají nejlepší hustotu energie a zvládají vysoké proudové zatížení. Samovybíjení u nich prakticky neexistuje. Pokud je dáte třeba do nástěnných hodin nebo do ovladače, budou v pohodě fungovat celé roky. Navíc jsou odolné proti extrémním teplotám od -40 °C do +60 °C.
Získaly si vás lithiové tužkové baterie? Pořiďte si lithiové baterie od značky GP a garantuji vám, že nebudete zklamaní.
Zinko-uhlíkové baterie představují levnější variantu s nižší kapacitou. Jejich nevýhodou je rychlejší vybíjení, proto nejsou ideální pro energeticky náročnější spotřebiče. O něco výkonnější jsou zinko-chloridové baterie, které sice nabízejí o něco lepší kapacitu, ale stále jsou méně výkonné než alkalické baterie.
V našem sortimentu už zinko-uhlíkové ani zinko-chloridové baterie nenajdete. Technologicky už jsou překonané a dnes existují mnohem efektivnější varianty s delší životností a vyšší spolehlivostí – například právě alkaické nebo lithiové baterie.
Zajímá vás technologická podstata tužkových baterií do větších detailů? Přečtete si náš článek, který je zaměřený na druhy jednorázových baterií.
Kdy zvolit jednorázové tužkové baterie a kdy jsou naopak vhodnější ty nabíjecí?
Jednorázové baterie jsou jednoduchá technologie, která bude pravděpodobně v kurzu ještě hodně dlouho. V mnoha případech mohou být lepší volbou než ty nabíjecí, zejména u zařízení, kde baterie zůstávají v přístroji delší dobu. To se týká například ovladačů, detektorů pohybu, hodin, budíků nebo některých svítilen.
Naopak, pokud byste baterie v přístroji měnili několikrát ročně, je lepší zvolit nabíjecí varianty. Ty se vyplatí především u zařízení, která spotřebovávají více energie nebo kde je častá potřeba výměny baterií. Nabíjecí baterie sice mají vyšší počáteční cenu, ale díky dlouhé životnosti a opakovanému používání šetří peníze i životní prostředí.
V závěru záleží na konkrétním použití. Pokud jde o zařízení s menší spotřebou a nízkou frekvencí výměny, jednorázové baterie jsou dle mého názoru vhodnější. U zařízení s častější spotřebou energie a potřebou opakovaných výměn se zase vyplatí investovat do nabíjecích baterií.
Na našem e-shopu emos.cz nabízíme kromě tužkových baterií i všechny rozměry knoflíkových a speciálních baterií. Máme i takové, které bývá někdy těžké sehnat! Potřebujete s výběrem pomoct? Projděte si tento článek, který vás výběrem správné baterie hezky provede.
Jak poznám že je tužková baterie vybitá?
Šuplík plný tužkových baterií, o kterých si myslíme, že jsou připravené k okamžitému použití. Ale když do něj jen jednou dáme použitou baterku s tím, že ji někdy potom vyhodíme, nastane nikdy nekončící chaos.
Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je baterie ještě použitelná nebo už ne. Jedním z nejjednodušších je použít měřič proudu a napětí. Tento přístroj vám pomocí dvou vodičů ukáže, kolik náboje baterie ještě obsahuje – pokud měříte novou alkalickou baterii s napětím 1,5 V, měl by vám ukázat přibližně 1,6 V.
V případě, že nemáte voltmetr po ruce, vložte baterii do nějakého přístroje nebo zařízení, který je energeticky málo náročný, třeba do hodin. Pokud baterie nebude sloužit ani v nich, můžete je s klidným svědomím vyhodit. V opačném případě víte, že máte alespoň nějak fungující baterku v zásobě.
Skvělým pomocníkem pro měření stupně nabití nebo vyčerpání baterie je univerzální tester. Můžete jej použít na měření baterek různých velikostí – N, AAA, AA, C, D, 9 V i knoflíkových baterií.
Kam s vybitými bateriemi?
Zjistili jste, že váš šuplík obsahuje více vybitých a nefunkčních baterií než těch, které ještě můžete použít? Na nic nečekejte a vyhoďte je.
Monočlánky můžete vyhodit do zelených sběrných nádob, které jsou určené speciálně pro baterie. Jsou téměř v každém obchodě nebo i na poštách. Další možností je vyřazené baterie odevzdat do venkovních kontejnerů určených pro sběr drobného elektra.
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Druhy baterií podle technologie - jednorázové baterie
Pro běžný život dělíme baterie do dvou základních technologických kategorií. Nabíjecí baterie a jednorázové baterie. Praktické použití záleží nejčastěji na odběru elektrického proudu, který ovlivňuje, jak rychle se baterka vybije. V článku se soustředím na jednorázové baterie a jejich technologickou podstatu. O ostatním rozdělení baterií si můžete přečíst i v tomto článku.
-
Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií a jak baterie nabíjet?
Jako výrobci domácího elektra a prodejci značek EMOS a GP moc dobře víme, kolik drobných přístrojů v domácnosti je na baterie. Ať už jde o dálkové ovladače, digitální váhy, meteostanice a digitální budíky, noční světla i LED svítidla typu kempingových svítilen a čelovek či dekorativní osvětlení jako nano řetězy nebo LED lucerny a svíčky. Mnoho zákazníků proto místo jednorázových alkalických baterií dává přednost nabíjecím bateriím s opakovaným použitím.
-
Naučte se pečovat o nabíjecí baterie. Víte, jak správně NiMH baterie nabíjet a skladovat?
Nabíjecí baterie jsou skvělým způsobem, jak šetřit peníze i životní prostředí. Aby však dlouho vydržely a dobře fungovaly, je důležité se o ně správně starat. V tomto článku se podíváme na to, jak snížit jejich samovybíjení během uskladnění a jak zabránit podbití či přebití, aby byly NiMH baterie vždy spolehlivě připravené k použití. Zjistíte zkrátka, jak se o dobíjecí baterie starat a na co si dát při jejich používání pozor.