Moderní solární reflektory jsou ideálním řešením pro každého, kdo chce osvětlit svou zahradu, terasu, příjezdovou cestu nebo dvůr bez nutnosti tahání kabelů a zapojování složité elektroinstalace. Díky solárnímu napájení fungují zcela nezávisle na elektrické síti, což znamená nulové náklady na provoz a okamžitou montáž i tam, kde není elektřina dostupná. To umožňuje například dostat světlo i k zahradnímu domku nebo k dřevníku, kde s klasickými reflektory nepochodíte. Kromě úspory energie jsou také šetrné k životnímu prostředí a přispívají k udržitelnému životnímu stylu.

Proč si pořídit solární reflektor na zahradu a na co myslet při montáži a jeho používání?
Rady & návodyKam se hodí solární zahradní reflektory a jak fungují?
LED reflektory EMOS s integrovaným solárním panelem poskytují 1000 až 1600 lm silné, koncentrované světlo, které s 110° vyzařovacího úhlu spolehlivě osvítí i větší plochy zahrad a dvorů. Jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním a hlavně srážkovým podmínkám – díky krytí s hodnotou IP54 odolají nejen běžnému dešti, ale i pořádně stříkající vodě. A dělané jsou samozřejmě do venkovního prostředí, aby zajistily dlouhodobě spolehlivý provoz v létě i v zimě. Jsou navrženy tak, aby zvládly pracovat bez nejmenších obtíží v mrazu -10 °C a ustály i horké dny, kdy teploměr ukazuje +40 °C.
Provoz bez nutnosti připojení k elektrické síti potěší hlavně ty z vás, kdo řešíte, jak dostat elektřinu na chatu či zahradu. Napájení sluneční energií také znamená snadnou instalaci, protože reflektory s fotovoltaickým panelem nevyžadují žádné vedení elektrických kabelů. Reflektory s PIR pohybovým čidlem se hodí pro osvětlení větších venkovních prostor, kde oceníte sepnutí světla automaticky. Solární LED reflektor s pohybovým senzorem tak může být i bezpečnostním prvkem instalovaným kvůli nezvaným nočním návštěvám nebo proti toulavým zvířatům. Fungují stejně jako jiná svítidla s PIR pohybovým senzorem. PIR je zkratkou pasivní infračervený a k detekci tedy využívá změn v zachyceném infračerveném záření. Pohybové čidla těchto reflektorů zaznamenají tepelné záření ve sledované oblasti, které vyzařují jak osoby, tak zvířata. Čidlo sepne reflektor a zase jej zhasne, když objekt opustí snímanou zónu.
Nabízíme několik modelových řad solárních reflektorů, které se liší výkonem, barvou světla i možnostmi instalace. Řada solárních reflektorů SOLO nabízí univerzální reflektory dostupné ve dvou výkonnostních variantách: slabší o toku 1000 lm a silnější 1600 lm model podle potřeby osvětlení. Solární reflektory SPILO s dálkovým ovládáním jsou dostupné ve dvou variantách barvy světla. V teplé bílé pro přirozenější a v neutrální bílé pro jasnější osvětlení. Solární LED reflektor SUNNO je pak středně výkonný reflektor pro široké spektrum venkovních použití.
Všechny tyto reflektory se automaticky rozsvítí, až když potřebujete, čímž šetří energii a prodlužují životnost své Lithium-iontové baterie. Oproti klasickým spínacím reflektorům však navíc sbírají popularitu díky několika módům svícení, které nabízí. Umožňují plné svícení po dobu několika sekund, pokud někdo projde, jinak je reflektor vypnutý. Druhý mód sepne také 100% svícení po dobu daných vteřin, pokud zaznamená pohyb, jinak setrvale svítí orientačním jasem. No a třetí mód je stálé svícení nízkou intenzitou.
Někdy se zákazníci rozhodují mezi solárními lampami a solárními reflektory. Tyto zdroje světla se liší především svým účelem a konstrukcí. Solární lampy, do kterých prodáváme speciální nabíjecí baterie pro solární lampy, jsou navrženy pro dekorativní a orientační osvětlení. Často se používají k lemování zahradních cestiček, okolí bazénů nebo jako ambientní osvětlení venkovního posezení. Jejich světlo je obvykle měkčí a méně intenzivní.
Solární reflektory jsou naproti tomu určeny pro masivnější osvětlení konkrétních oblastí. Díky vyššímu světelnému výkonu a sklonu a širokému úhlu vyzařování jsou ideální pro osvětlení větších ploch, příjezdových cest nebo prostoru, kde třeba chcete naštípat dříví. Zatímco solární lampy vytvářejí příjemnou atmosféru a slouží jen k orientaci, solární reflektory poskytují silné světlo s velkým dosahem na práci nebo pro zvýšení zabezpečení pozemku. Trochu mezi pak stojí solární LED svítidlo LUMI se světelným tokem 240 ideální pro designové nenápadné osvětlení zahradních prostor.
Na co myslet při montáži a používání solárního reflektoru
Montáž bez kabelů umožňuje flexibilní umístění na zahradě, terase nebo u vchodu do chalupy či domu. Pro zajištění optimálního výkonu je však důležité umístit toto svítidlo se solárním panelem na místo s dostatečným přístupem k přímému slunečnímu záření. Doporučujeme mít reflektor solárním panelem orientovaný na jih a bez stínění. Vyhněte se zastíněným místům, například pod stromy nebo blízko krovů budov. Ne vždy však máme možnost umístit reflektor na vhodně osluněnou stranu, což se může projevit zejména v zimních měsících, kdy je délka slunečního svitu kratší.
Sundání reflektoru během zimy není nutné. Je pravda, že extrémní mrazy mohou zkrátit životnost Li-ion akumulátoru, proto jej někteří zákazníci během období, kdy jsou hlášeny silné mrazy, schovávají. Pokud reflektor delší dobu nepoužíváte a je měsíce uskladněný někde v dílně nebo garáži, nechte jej částečně nabitý. Ideálně na polovinu. Hloubkové vybití může nevratně poškodit články baterie, tedy neměli byste jej držet dlouho pod 10 % nabití. Během této doby jej můžete případně dobít, aby se předešlo degradaci baterie.
Aby solární reflektor správně fungoval a měl co nejdelší životnost, je důležité občas očistit solární panel, aby měl dostatečný přísun energie. Pravidelné čištění od prachu a nánosů špíny pomáhá udržet jeho maximální účinnost a zajišťuje optimální nabíjení. Sníh či námraza na panelu také mohou výrazně snížit účinnost nabíjení, případně zcela zabránit dobíjení baterie. V takových podmínkách nemusí dojít k úplnému dobití akumulátoru, což může ovlivnit dobu svícení.
Tento článek ukazuje, že solární LED reflektor s pohybovým čidlem je neocenitelným doplňkem pro vaši zahradu, terasu či příjezdovou cestu. Poskytuje nejen funkční osvětlení, ale také přispívá k bezpečnosti vašeho venkovního prostoru. Z naší nabídky solárních reflektorů si jistě vyberete. Rádi vám s výběrem a upřesněním vhodných parametrů případně pomůžeme na naší zákaznické lince nebo prostřednictvím e-mailu.
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Co všechno umí chytré žárovky a jak funguje chytré osvětlení domácnosti?
Láká vás představa hrát si doma s barevnými odstíny osvětlení a přizpůsobovat je vaší aktuální náladě nebo si pohodlně z gauče přes telefon snížit intenzitu světel pro lepší atmosféru k filmu? Tak to jste u nás na správném místě! Zjistěte, co umí chytré Wifi žárovky EMOS nebo jak funguje chytré osvětlení domácnosti se smart žárovkami, Zigbee bránou a ovladačem scén. Poradíme vám také, jak vybrat chytrou žárovku a vyjasníme si některé pojmy, které si zákazníci často pletou. Čtěte dál a hned budete mít ve všem jasno!
-
Jak připevnit vánoční osvětlení na dům?
Zapomeňte na děsivá videa lidí balancujících na žebříku při instalaci vánočních světýlek. Letos se žádné hororové scény konat nebudou – poradíme vám, jak vánoční osvětlení namontovat na dům bezpečně, bez problémů a přidáme pár tipů, jak si celou výzdobu maximálně usnadnit.
-
Jaké vybrat světlo na pohybové čidlo a jak senzory pohybu fungují?
Každý, kdo potmě hledal před vchodovými dveřmi klíče nebo po hmatu marně hledal vypínač v garáži si jistě přál mít doma světlo spínané pohybovým čidlem. V neposlední řadě to může být výška umístění klasického vypínače, na který malé děti bohužel nedosáhnou, ale tato světla se jim rozsvítí sama. Podobných užitečných využití světel se senzory pohybu bychom mohli vymyslet desítky. Ale jak vlastně fungují, které si vybrat a na co si při jejich instalaci dát pozor? Připravili jsme pro vás praktický článek vysvětlující základní pojmy a parametry svítidel s detekcí pohybu.