Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat meteostanici?

Jak vybrat meteostanici?

16. 6. 2020

Co je to meteostanice (meteorologická stanice)?

Meteostanice je typ teploměru, který mimo standardní funkce teploměru, předpovídá také počasí. Zařízení měří také venkovní a vnitřní teplotu a vlhkost, ukazuje čas a profesionální meteostanice nabízí i další funkce, například měření stážek nebo větru a další. Meteostanice s připojením na wi-fi už také není žádnou novinkou na trhu.

Jak zařízení předpovídá počasí?

Předpověď probíhá na základě atmosférického tlaku. Nejprve se musí nastavit nadmořská výška vaší lokality nebo se nastaví výška hladiny moře. Na základě změny tlaku poté probíhá předpověď počasí. Předpověď probíhá pomocí animovaných ikon
 

Jakou platnost má předpověď?

Předpověď je platná na následujících 6 – 12 hodin. Zařízení s delší předpovědí počasí na trhu nejsou. Pokud však takový model naleznete, tak výrazně klesá přesnost předpovědi na delší období. 
 

Jak přesné jsou meteostanice?

Přesnost předpovědi se odhaduje na 75%. 


Jaký je rozdíl mezi drátovou a bezdrátovou variantou?

Drátová varianta obsahuje drátovou sondu, která vede od vnitřní jednotky a je umístěna venku. Sonda může mít různou délku, standardní je kolem 2 metrů. Dnes již tyto meteostanice nejsou tak oblíbené a jsou nahrazovány bezdrátovou variantou.

Bezdrátová varianta se skládá z vnitřní stanice a bezdrátového čidla. Čidlo může, ale nemusí, být opatřeno drátovou sondou. Některé meteostanice umožňují připojení více čidel a rozpoznávat tak teplotu z různých koutů domu. Výhodou je, že čidlo můžete umístit kamkoliv je potřeba, jeho polohu lze měnit dle potřeby.
 

Jaké další funkce může meteostanice mít?

Další funkce se odvíjí opět od jednotlivých typů a značek. Informace o všech funkcích by měly být vždy uvedeny přímo u produktu. Nabízejí se ale funkce jako např. budík, záznam minimální a maximální teploty, teplotní výstraha, trend tlaku a teploty, barometr nebo fáze měsíce. 
 

Jsou k dispozici také dotykové meteostanice?

Ano. Jedná se o nejnovější modely meteostanic s dotykovým displejem. Jestli však na trhu zůstanou a osvědčí se, ukáže až čas. 
 

Jaké omezení má bezdrátová meteostanice?

Bezdrátová meteostanice má jako každé bezdrátové zařízení určitá omezení. Signál přenosu může být rušen okolními vlivy. Jedná se zejména o kovové předměty, kovové konstrukce a parapety. Dosah vysílání závisí na místních podmínkách a elektromagnetickém rušení v místě použití. Při průchodu přes stavební konstrukce dochází k tlumení radiových vln a dosah rapidně klesá. Někdy dělají problém i zatažené žaluzie. Pozor na topení v podlahách, kde pod ním je hliníková folie - signál je odstíněn.
 

Jak a kde stanici instalovat?

Je potřeba umístit čidlo na severní stranu domu, ne na jižní stranu, kde svítí slunce – výsledky by byly zkreslené. Na bezdrátové čidlo by nemělo pršet. Je lepší umístit jej pod střechu, stříšku, pod krov nebo přístřešek. 

Myslete také na to, že teplota při zemi je jiná, než teplota ve výšce např. v nejvyšších patrech panelákového domu. 

Pokud máte více čidel, můžete je umístit na různá místa domu. Pro optimální výsledky se ale vyhněte umístění na přímé slunce.
 

Jaké baterie mohu použít?

Je nutné používat pouze alkalické baterie. Nepoužívejte nabíjecí baterie. Alkalické baterie mají vyšší napětí než dobíjecí a meteostanice toto vyšší napětí potřebuje. Při použití nabíjecích baterií může dojít k poškození zařízení. 

Pokud potřebujete baterie vyměnit, řiďte se dle návodu. Všeobecně ale platí, abyste nové baterie vložili napřed do stanice, pak do čidla. Čidlo ponechejte v blízkosti stanice několik minut, než se načtou všechny hodnoty. 

 

>>PŘEJÍT DO KATEGORIE METEOSTANICE<<