Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat správný set-top box?

Jak vybrat správný set-top box?

16. 6. 2020

V poslední době se lze stále častěji setkávat s označováním set-top boxů s pojmy jako DVB-T2, DVB-T, HEVC, H.265 a podobně.
Co to ale znamená a je to pro výběr vhodného set-top boxu vůbec podstatné?

 

Co je DVB-T2?

V současné době v České republice vysílání digitální pozemní televize přechází ze standardu DVB-T na DVB-T2. Pásmo nad 700MHz bylo přiděleno mobilním operátorům pro poskytování vysokorychlostního internetu. Po uvolnění této části pásma, které se dosud používalo pro televizi, již ve zbývajícím pásmu není dostatek místa pro jakýkoliv rozvoj a uzavřela se tak možnost přidat další televizní stanice. Proto se zavádí nový standard digitálního vysílání DVB-T2, který umí do stávajícího místa dostat ve stejné kvalitě více kanálů. Starý standard DVB-T bude ukončen a nejpozději od roku 2021 budeme muset všichni přejít k DVB-T2.

Bohužel většina stávajících zařízení DVB-T není schopna přijímat nový standard. Set-top box s certifikací pro DVB-T2 je tak něco, co každý, kdo sleduje televizi v ČR, ale i na Slovensku, bude potřebovat. Přechodná fáze vysílání DVB-T2 je již v plném proudu a v téměř celé ČR dostupná.

V novém standardu lze již dnes sledovat stanice Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, TV Noe, Óčko Expres a Barrandov Family. Vyplatí se proto myslet dopředu a pořídit si ověřený DVB-T2 přijímač.

Co to znamená H.265 HEVC?

Samotné označení DVB-T2 na set-top boxu ale nestačí. Zařízení připravené pro příjem druhého standardu pozemního digitálního vysílání musí být také schopno zpracovat formát H.265 neboli HEVC. Standard videoformátu HEVC, postupně nahrazuje H.264, oproti němuž snižuje datový tok až na polovinu při zachování porovnatelné kvality obrazu. Váš set-top box by tak měl umět pracovat s H.265 HEVC, který je samozřejmě zpětně kompatibilní s nynějším starším formátem H.264 i DVB-T.

Podle čeho se tedy orientovat?

  • Zaměřit se u se-top boxů na nálepku s logem DVB-T2 ověřeno, které dává certifikovaným výrobkům společnost České radiokomunikace, je sázkou na jistotu. Takové zařízení nejen, že splňuje požadavky H.265/ HEVC, ale je také zárukou plné lokalizace menu přístroje do českého jazyka a splnění dalších požadavků zaručujících bezproblémovou funkčnost.
  • Hledejte informaci, zda set-top box umí pracovat s kodekem H.265. Označení HEVC nebo H.265 by měla být u výrobku viditelně uvedena.
  • Od DVB-T2 se čeká, že se v důsledku zvětšení použitelné šířky pásma zvýší kvalita obrazu, takže televize budou vysílat v HD rozlišení. Označení HD bývá proto v názvech často uváděno.

Přejít do kategorie set top boxů -->