Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Buďte moderní s POWERBANKOU

Buďte moderní s POWERBANKOU

16. 6. 2020

K čemu je vlastně powerbanka?

Kdykoliv potřebujete energii pro Váš telefon, tablet, GPS modul nebo jinou elektroniku a nemáte po ruce zásuvku můžete použít záložní zdroj energie Powerbanku. Jak ale vybrat tu správnou? To se dozvíte v našem rádci - Jak vybrat powerbanku za 2 minuty.
 

Jak připojím powerbanku?

Téměř všechny powerbanky fungují na rozhraní USB. Stačí tedy mít USB kabel s koncovkou pro vaše zařízení, tedy většinou microUSB.
 

Musím powerbanku nabít před použitím?

Pokud je powerbanka vybitá, je potřeba ji okamžitě nabít. Pokud však kontrolky ukazují nabitý stav, tak ji můžete použít ihned po vybalení.

 

Musím powerbanku nabíjet a nebo vybíjet na určitou úroveň?

Pro životnost powerbanky je v podstatě jedno na jakou úroveň powerbanku nabíjíte nebo vybíjíte. Může být 25, 50 i 100%.

Mohu powerbanku zničit?

Ano, pokud se budete snažit opakovaně vybitou powerbanku použít, můžete zničit, nebo poškodit jeji baterii. Snažte se tedy nevybíjet powerbanku na nejnižší možnou mez. Doporučuje se také čas od času nepoužívanou powerbanku nabít.
 

Jaká je životnost powerbanky?

Většina powerbanek má 500 nabíjecích cyklů. Tzn. jejich baterii je možno přibližně 500krát nabít a vybít, bez výrazného rozdílu ve výkonnosti. Poté výrazným způsobem klesne kapacita powerbanky.
 

Dají se baterie v powerbance vyměnit (repasovat)?

Vzhledem k elektronice potřebné pro použité Lithium-ionové a Lithium-polymerové články, toto není možné.

 

Jak dlouho powerbanka vydrží? O kolik prodlouží dobu provozu mého zařízení?

Odvíjí se to od kapacity vaši powerbanky a kapacity baterie nebo výše spotřeby vašeho zařízení.

 

Mohu si spočítat jak dlouho powerbanka vydrží?

Ano, ale není to přímá úměra. Pro přibližný výpočet lze použít následující pravidlo: Je třeba dělit kapacitu powerbanky kapacitou baterie vašeho zařízení a ještě indexem zhruba 0,6 až 0,7.

 

Proč mi powerbanka s kapacitou 4000mAh nenabije telefon s 3000mAh na 100%?

Vzhledem k tomu, že baterie powerbanky i telefonu fungují při 3.7V a k přenosu energie mezi nimi dochází pomocí rozhraní USB, které má 5.0V dochází k změně napětí a energetickým ztrátám. Powerbanka s 4000mAh vystačí tedy pro plné nabití např. telefonu s 2400mAh.

 

Jaký je rozdíl mezi Li-ion a Li-Po články?

Li-Po neboli lithium-polymerové články jsou kvalitnější, výkonnější a bezpečnější formou lithium-ionových článků. Jsou zároveň schopny pojmout na menším prostoru a s menší váhou více energie.

 

Za jak dlouho se powerbanka nabije?

Tato doba závisí na rychlosti vstupu energie do powerbanky (běžně 0,5 až 2,0 A) a zdroji napětí. Čím více, tím lépe. Nejrychlejší je napájení ze sítě při 2,0A, kdy například powerbanka s 5200mAh nabijete za 3 hodiny.