Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat powerbanku za 2 minuty?

Jak vybrat powerbanku za 2 minuty?

Jak správně vybrat powerbanku

Sedíte na nádraží, v čekárně u lékaře, nebo jste třeba zrovna na túře v horách a váš telefon zahlásí pouhých pár zbývajících procent baterie – okamžik, kdy nezpanikaří jen málokdo. Pokud mobil právě využíváte jako mapu, nebo slouží jako jediný prostředek, jak se s někým spojit, je kvalitní powerbanka po ruce k nezaplacení. Jak powerbanka funguje? A na co při jejím výběru vsadit, aby sloužila tak, jak potřebujete?

 

Co je powerbanka

Powerbanka je přenosný záložní zdroj elektrické energie, díky kterému snadno dobijete baterku svého mobilu, tabletu, fotoaparátu, navigace, bluetooth reproduktoru, GoPro kamery, chytrých hodinek či podobných zařízení. To se skvěle hodí v situacích, kdy si doma zapomenete nabíječku nebo nemáte přístup k elektrické zásuvce. Powerbanku využijete především na cestách a v přírodě, ale také v čekárně u lékaře nebo třeba na koncertě. Zpříjemní vám i volný čas doma, kdy můžete zařízení dobíjet z pohodlí gauče, bez ohledu na vzdálenost zásuvky.

Podle jednotlivých kritérií lze powerbanky běžně dostupné na českém trhu jasně rozlišit. Ty se liší především kapacitou akumulátoru, rychlostí nabíjení, druhy konektorů, ale také materiálem, rozměry a přídavnými funkcemi.

 
 

Než začnete vybírat

Nadchla vás představa mít možnost si kdykoliv dobít své zařízení z náhradního akumulátoru? Než se pustíte do samotného výběru, měli byste si ujasnit odpovědi na následující otázky a postupovat následujícím pořadí:

  • Má powerbanka sloužit jako pravidelný, nebo jen příležitostný zdroj energie?
    V jakých situacích budete powerbanku využívat nejčastěji?
  • Jakou kapacitu by měla mít?
  • Jakou rychlost nabíjení od powerbanky očekáváte?
  • Vyžadujete od ní nějaké speciální funkční vlastnosti nebo výbavu?

 

 

Způsob užívání powerbanky

 

  • Pohotovostní/příležitostné – Pokud vám má powerbanka sloužit pouze jako občasný, nouzový záložní zdroj energie, který budete denně nosit při ruce, vyberte si raději menší powerbanku, např. EMOS Alpha 5 s rozměry 92 x 62 x 15 mm, jejíž kapacita dosahuje 5 000 mAh.
  • Pravidelné/opakované – Pokud naopak plánujete několikadenní pobyt v přírodě, kde se plně spoléháte na dodatečný zdroj energie, používáte powerbanku denně a nechcete ji tak často dobíjet, pak vyberte raději větší powerbanku. Vaše zařízení tak budete moci dobít opakovaně a pro tyto účely vám skvěle poslouží například powerbanka EMOS Alpha 20 s kapacitou 20 000 mAh.

 

 
 

Kapacita versus rozměry

Obecně platí, že čím větší kapacitou powerbanka disponuje, tím větší má rozměry a hmotnost, což si nemusí každý uživatel hned uvědomit. Navíc je pak také dražší.

Při volbě kapacity tedy zohledněte zejména to, jakým způsobem ji potřebujete využívat, a kolik energie od ní na jedno nabití očekáváte. Máte v tomto jasno? Bravo! Teď už si můžete vše jednoduše spočítat:

 
Udávaná kapacita powerbanky Převod – reálná kapacita Reálná kapacita Kapacita baterie vašeho zařízení Kolikrát vaše zařízení nabijete
5 000 mAh * 0,6 3 000 mAh 2000 mAh 1,5×
10 000 mAh * 0,6 6 000 mAh 2000 mAh
20 000 mAh * 0,6 12 000 mAh 2000 mAh
 

Pokud má vaše zařízení baterii s např. 6 000 mAh, powerbanka s udávanou kapacitou 10 000 mAh ji dobije z 0 na 100 % jen jednou. Naopak pokud máte zařízení s např. 1 000 mAh a očekáváte od powerbanky, že ho nabije plně 3×, bude vám stačit powerbanka s kapacitou 5 000 mAh.

Více podrobností se dozvíte v článku věnovaném čistě této problematice.

 

Rychlost nabíjení

O tom, jak rychle se vaše zařízení nabije, rozhoduje jeho elektronika. Ta vydá impulz powerbance, jakou rychlost si žádá, a pokud to powerbanka umí, dá mu takový proud energie, jaký zařízení potřebuje.

Při výběru vhodné powerbanky se tedy rovněž zamyslete nad tím, jaká zařízení potřebujete dobíjet. Pro většinu přenosné elektroniky vám bude stačit 1 A při 5 V = 5 W nebo 2 A při 5 V = 10 W. Oproti tomu váš nejnovější telefon se 40W nabíjením jistě ocení rychlejší powerbanku, například EMOS AlphaQ 10. Vybavení powerbanky čipem pro rychlonabíjení oceníte i v případě nabíjení powerbanky samotné – výrazně tak zkrátíte dobu nutnou pro její „doplnění paliva“. Nikoho přece nebaví tankovat několik hodin. Této problematice se rovněž budeme věnovat v samostatném článku.

Pro správnou funkčnost rychlonabíjení je nutná také adekvátní kabeláž. Obyčejné kabely v takovém případě nestačí a je nutno volit kabely s vyšší „prostupností“, např. Smart kabely EMOS.

 
 

Dodatečné funkce a nadstandardní výbava

Kromě běžných powerbanek vybavených funkcemi jako je LED indikace nabití, ochrana proti podbití a přebití, přetížení nebo zkratu, narazíte na trhu také na powerbanky s bezdrátovým nabíjením, solárním panelem, nebo třeba na powerbanky, které můžete využít i jako svítilnu nebo startér auta.

Dalším plusem může být rovněž funkce passthrough, což znamená, že přes noc a bez přepojování snadno dobijete samotnou powerbanku i všechna připojená zařízení. Pro náročnější uživatele jsou určeny powerbanky s LED displejem, na kterém zjistíte aktuální zůstatek baterie powerbanky v %, nebo aktuální rychlost nabíjení.

 

Máte vybráno?

Už víte, jaká by měla vaše powerbanka přesně být? Pak neváhejte a vyberte si záložní zdroj pro nabíjení svých přístrojů mimo domov. Varovně blikající indikátor stavu baterie na vašem zařízení už vás tak nechá v klidu za všech okolností.