Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat pohybové čidlo?

Jak vybrat pohybové čidlo?

16. 6. 2020

Co je to pohybové čidlo?

Jedná se o zařízení, které je určeno především k automatickému ovládání svítidel. Lze jej ale použít pro jakékoliv zařízení. Jakmile PIR čidlo detekuje pohyb, tak sepne připojené zařízení. Často jsou čidla používání před domem k osvícení vchodu nebo v chodbách. Čidlo má jednoduchou instalaci a nastavení. Dnešní čidla jsou již nenápadná a esteticky vyhlížející.
 

Kde jej můžeme využít?

Můžeme jej využít k ovládání jakéhokoliv zařízení. Zařízení však musí mít příkon (maximální zátěž) do 1200 W. Na čidlo může být připojeno světlo (prohlédněte si přímo LED světla s pohybovým čidlem), pojezdová vrata, ventilátor a jiný zařízení.

Lze jej připojit na jakékoliv světlo?

Ano. Maximální zatížení světelného zdroje je však 1200 W. 
 

Jaký má dosah?

Dosah tzv. detekční dosah, je různý dle vybraného typu zařízení. Určuje, do jaké vzdálenosti čidlo detekuje pohyb. Standardní dosah je 12 metrů.
 

Jaký má úhel záběru?

Úhel záběru se také liší dle typu zařízení. Některé, zejména ty s instalací na zeď, mají úhel záběru (detekční úhel) 180°. Čidla, která se instalují na strop, mají detekční úhel 360°. 
 

Jak rychle čidlo zapne světlo?

Tento ukazatel se opět liší dle typu a značky zařízení. Tento a všechny další, výše zmiňované parametry, by vždy měly být uvedeny přímo u produktu. Jsou to základní rozlišovací parametry těchto zařízení. 

Většinou se světlo sepne s 5 – 8 vteřinovým zpožděním od zaznamenání pohybu. Délku osvětlení lze nastavit dle potřeby.

Nebude se spínat i při pohybu např. zvířete?

Na malá zvířata čidlo nebude reagovat. Může se stát, že větší pes již může být čidlem zachycen. Čidlo detekuje tepelné záření každého druhu, ať se jedná o tepelné záření člověka, tak např. automobilu. 


Jak čidlo instalovat?

Instalace čidla vyžaduje znalost elektrického zapojení. Nejprve je potřeba uchytit dané čidlo na zeď nebo strop a poté připojit napájecí vodiče ke svorkovnici. Výška umístění čidla je dle naší potřeby. Všeobecně ale platí, že čím výše čidlo dáme, tím snižujeme detekční úhel. Maximální výška umístění čidla se doporučuje 6 metrů. Optimální výška pak kolem 2-4 metrů. Záleží ale na potřebě. 

 

>>PŘEJÍT DO KATEGORIE POHYBOVÝCH ČIDEL<<