Úvod Jak vybrat tu správnou žárovku?

Jak vybrat tu správnou žárovku?

Jak vybrat tu správnou žárovku?

V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie a mnohdy nepřemýšlíme nad tím, kolik energie by se dalo uspořit. Vezměte si jen, kolik máte ve své domácnosti žárovek či jiných světelných zdrojů. Světla, lampy, lampičky, atd. Češi mají ve své domácnosti v průměru 18 světelných zdrojů (většinou žárovek nebo zářivek). Začneme-li trochu počítat, zjistíme, že v domácnosti můžeme ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Svět žárovek je komplikovaný, tak si od nás nechte poradit na co se při výběru zaměřit.

 

TECHNOLOGIE ŽÁROVKY

Na trhu jsou k dostání různé typy žárovek a je jasné, že se spotřebitel v takovém výběru lehce ztratí. Jaké jsou rozdíly mezi základními typy žárovek a na co je který typ vhodný?

 

LED žárovky klasické

Technologie LED je technologie založená na polovodičové diodě vyzařující světlo. Nejsilnější stránkou je vysoká efektivita. Ta se pohybuje v rozmezí 80–130 lm/W v závislosti na typu použité LED technologie. V kombinací s životností více než 20 000 hodin a velmi dostupnou cenou, jde o nejvýhodnější řešení. Led technologie nabízí spotřebiteli širokou škálu typů. Slabou stránkou klasických LED žárovek může být v některých aplikacích jejich vzhled. Nehodí se např. do křišťálových nebo víceramenných lustrů. Živnost žárovek závisí na teplotě. V případě teplot vyšších, je potřeba zajistit dostatečné chlazení.

Klasická LED žárovka je ideální světelný zdroj do většiny typů stropních nebo na zdi přisazených svítidel. Narušuje-li vzhled žárovky celkový design svítidla, řešením je LED žárovka FILAMENT.

 

Výhody

+ odolné vibracím a nárazům
+ velmi nízká spotřeba energie
+ velmi dlouhá životnost
+ okamžitý náběh
+ prodloužená záruka
+ odolné vůči častému zapínání/vypínání
+ negenerují UV záření
+ dlouhá životnost
+ velké množství typů

Nevýhody

- vyšší pořizovací cena
- design (barva) těla žárovky
- životnost závisí na teplotě
- vyšší produkce tepla/vyšší zahřívání

 

LED žárovky FILAMENT

Moderní technologie LED žárovek založená na tenkém LED „vláknu“ nazývanému filament. Technologie filament nabízí maximální efektivitu cca 120 –140 lm/W, což je silná stránka tohoto typu žárovek. V kombinací s tradičním provedením, velikostí a designem se tyto žárovky nejvíce přibližují klasickým žárovkám. Slabou stránkou LED žárovek FILAMENT může být na první pohled vyšší pořizovací cena.

LED žárovky FILAMENT jsou vhodné do všech typů svítidel. Velkou předností je design a maximální úspora energie. Hodí se tedy především do míst, kde se svítí velmi často. Stejně tak do svítidel, ve kterých je světelný zdroj klíčový pro celkový design.

 

Výhody

+ minimální spotřeba energie
+ prodloužená záruka
+ okamžitý náběh bez zpoždění
+ design a rozměry srovnatelné s klasickou žárovkou

Nevýhody

- vyšší pořizovací cena

 

ECO halogenové žárovky

Technologie eco halogenové žárovky plněné xenonem nebo kryptonem umožňuje ve srovnání s klasickými žárovkami o 25–30 %, někdy až o 50 % vyšší účinnost při stejném světelném výstupu. Tyto žárovky se velmi podobají klasickým žárovkám. Prodávají se jako náhrady za klasické žárovky a jsou obvykle v energetické třídě C nebo B. Oproti klasické žárovce mají halogenové žárovky místo klasického wolframového vlákna integrovanou efektivnější halogenovou žárovku. Halogenové žárovky mají ve srovnání s klasickými žárovkami (1000h) vyšší životnost – asi 2000 hodin.

Nejsilnější stránkou zachování všech benefitů klasické žárovky při výrazně nižší spotřebě elektrické energie a dvojnásobná životnost (2000 hod). Slabinou zůstává spotřeba, přestože je cca o 30% nižší než u klasické žárovky. Efektivita je cca 15 lm/W. To stačí pouze na energetickou třídu C. Použití tohoto světelného zdroje je s ohledem na vyšší efektivity výrazně širší. Tento typ žárovky lze doporučit do prostor s občasným svícením (sklep, technické místnost atp.). Vyžadujete-li plně stmívatelný světelný zdroj je halogenová řešením. Celoskleněným designem jsou vhodné i do designových svítidel jakou jsem např. křišťálové lustry.

Evropské unie ve svém nařízení postupně zakazuje uvádění do prodeje i tohoto typu světelných zdrojů. Pro směrové světelné zdroje (R50, R63, MR16 GU10) již platí zákaz importu do EU od 1. 9. 2016. Pro všesměrové halogenové žárovku je stanoven poslední termín možného importu na 1. 9. 2018.

 

Výhody

+ 100% náhrada za klasickou žárovku (stejný design, rozměr, funkce)
+ až o 30% vyšší efektivita oproti klasické žárovce
+ možnost plynulého stmívání oproti klasické žárovce
+ okamžitá doba náběhu oproti klasické žárovce
+ životnost 2 000 hodin - tj. 2x větší než u klasické žárovky
+ perfektní podání barev

Nevýhody

- vyšší cena oproti klasické žárovce
- vyšší spotřeba elektrické energie
- vyšší produkce tepla/vyšší zahřívání

 

Klasické / Tradiční / obyčejné / otřesuvzdorné žárovky

Klasické žárovky mají vysokou kvalitu světla. Jejich nedostatkem je však velmi nízká energetická účinnost. Klasické žárovky přemění 92 % přiváděné energie na teplo a jen 8 % na světlo. Elektrický proud prochází tenkým wolframovým vláknem, které zahřívá, dokud nezačne vydávat světlo. Skleněná baňka brání tomu, aby se k vláknu dostal kyslík, v důsledku čehož by došlo ke zničení vlákna oxidací. Klasické žárovky mívají obvykle barvu světla 2300–2900 K, díky čemuž vydávají typické tzv. „teplé“ světlo. Životnost klasických žárovek se uvádí 1000 hodin.

Nejsilnější stránkou je jejich nízká cena. Naopak výraznou slabinou je vysoká spotřeba elektrické energie a krátká životnost (deklarováno cca 1000 hod, v praxi výrazně kratší). Velmi nízká efektivita cca 7 lm/W (tj. vyzařovaný světelný tok na 1 watt příkonu). Tyto světelné zdroje řadí do energetické třídy G.

Při zohlednění výše uvedených parametrů je klasické žárovka vhodná nanejvýš do svítidel, která používáme velmi zřídka a na velmi krátkou dobu (v řádu minut). Příkladem mohou být objekty nebo prostory, ve kterých pobýváme velmi příležitostně. Evropská unie ve svém nařízení zakazuje uvádění do prodeje tohoto typu světelných zdrojů. Tento zákaz se obchází různými kličkami – nikoliv však z důvodů nepostradatelnosti klasické žárovky a přínosu pro spotřebitele. Jediný důvod je ekonomický prospěch firem, které za těmito kličkami stojí.

 

Výhody

+ perfektní podání barev
+ nízké pořizovací náklady
+ možnost stmívání

Nevýhody

- nízká životnost
- nízká účinnost
- vysoké provozní náklady

 

PATICE (UCHYCENÍ ŽÁROVKY)

Asi nejznámějším a nejčastěji používaným uchycením je závit E27 (velký závit) a E14 (malý závit). V různých svítidlech a lampách se pak můžete setkat s uchycením G23, G4, G6,35, G9, GU10, GU5,3 atd. Před koupí žárovky je tedy důležité vědět, jaké uchycení ve vašem svítidle máte.

 

SVĚTELNÝ TOK

Světelný tok je základní fyzikální veličina udávající, kolik světla celkem vyzáří světelný zdroj do všech směrů. Jednotkou světelného toku je lumen (zkratka lm). U klasických žárovek jsme byli zvyklí na watty.

Cílem výrobců světelných zdrojů je dosáhnout požadovaného světelného výkonu při minimální spotřebě energie. Proto jsou nově klíčovým prvkem právě lumeny. Při koupi LED žárovky zpravidla bývá na obale vyznačeno, jakou wattáž LED žárovka přibližně nahrazuje ve srovnání s klasickou žárovkou.

 

BAREVNÁ TEPLOTA SVĚTLA (TEPLOTA CHROMATIČNOSTI)

Barevná teplota světla udává, jaký odstín má vyzařované světlo. Byla vytvořena stupnice barevné teploty v Kelvinech (K), která objektivně charakterizuje spektrum světla (od žluté po bílou). Barevná teplota světla má velký estetický vliv zejména na vnímání prostředí a na duševní rozpoložení při dané barevné teplotě.

Doporučení použití:

2000 – 2200 K (vintage / extra warm white)
– designové produkty ve stylu vintage, vhodné jako desingový prvek do odpočinkových a relaxačních prostor, stylových kaváren a retro prostorů. Nepoužívá se jako plošný světelný zdroj.

2700 – 3000 K (teple bílá, warm white) - hodí se do prostor určených k odpočinku a relaxaci jako jsou obývací pokoje, ložnice, hotelové pokoje, jídelny, kavárny atp. Teplotou chromatičnosti 2700 K odpovídá provedení klasické žárovky.

3800 – 4200 K (neutrální bílá, neutral white) - hodí se spíše do pracovních, technických a komerčních prostor jako jsou kanceláře, obchody, chodby, dílny, sportovní sály, fitness centra, garáže nebo třeba i kuchyně. Často se tato barva světla používá pro osvětlení venkovních ploch jako jsou parkoviště, dvory a různé veřejné plochy.

5000 – 6500 K (studená bílá, cool white) - používá se pro alternativně k provedení 4000 K avšak v oblasti střední a západní Evropy mnohem méně. Tato barva světla je populární především v zemích jižní a jihovýchodní Evropy.

 

TVARY ŽÁROVEK A JEJICH OZNAČENÍ

Většina žárovek je tvarově podobná těm dobře známým klasickým žárovkám.

A55 / A60 / A70 atp. je označení pro standardní žárovku (A). Číslo za písmenem A definuje průměr žárovky v nejširším místě.

Candle / C35 označuje žárovku ve tvaru svíčky

Mini Globe / B35 – označuje žárovku ve tvaru malé baňky

R39 / R50 / R63 – označuje reflektorovou žárovku s průměrem 39 / 50 / 63 mm

MR16 – označuje reflektorové žárovky se paticemi GU10 a GU5,3

JC – označuje žárovky s paticemi G9 a G4

 

ŽIVOTNOST ŽÁROVKY

Životnost světelných zdrojů udává dobu, za kterou poklesne světelný tok na určitou hodnotu (činitel stárnutí – obvykle 70–80% původní hodnoty). Toto je velmi důležité pro LED žárovky. Tradiční žárovka nebo halogenová žárovka výrazně netrpěla úbytkem světelného výkonu v čase. Světelný výkon LED žárovek ale v čase postupně klesá. LED s největší pravděpodobností bude svítit déle, než je její životnost, avšak výrazně menší intenzitou.

Úbytek světelného výkonu LED žárovky je velmi závislý zejména na teplotě prostředí. Zjednodušeně lze říct, čím vyšší teplota prostředí, tím vyšší pokles světelného výkonu v čase. Životnost žárovek je v praxi nižší než uváděná hodnota, a to právě vlivem podmínek, ve kterých je žárovka použita.

 

STMÍVÁNÍ – PLYNULÉ

Klasické žárovky a halogenové žárovky lze stmívat naprosto běžně všemi druhy stmívačů. U úsporných zářivek a LED žárovek je situace složitější. Aby bylo možné tyto žárovky stmívat, musí být pro stmívání přizpůsoben napájecí zdroj v žárovce. Informace o možnosti stmívání je uvedena v parametrech produktu nebo na obalu výrobku.

Upozornění: Pro plynulé stmívání je třeba mít kromě stmívatelných žárovek také stmívač, který je instalovaný místo vypínače.

 

STMÍVÁNÍ – KROKOVÉ

Nástupem moderních LED žárovek přichází na trh i produkty vybavené krokovým stmíváním. Stmívání je řešeno klasickým vypínačem následovně:

- 1x stisk vypínače – žárovka svítí na 100% svého výkonu
- 2x stisk vypínače – žárovka svítí na 50% výkonu
- 3x stisk vypínače – žárovka svítí na 10% výkonu

Krokové stmívání umožňuje nastavení výkonu LED žárovka jakýmkoliv vypínačem.