Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat přepěťovou ochranu?

Jak vybrat přepěťovou ochranu?

16. 6. 2020

Co je to přepěťová ochrana?

Přepěťová ochrana je jakoby standardní prodlužovací přívod obohacený o bezpečnostní prvky, které chrání vaše připojené spotřebiče před případným přepětím v síti. Může mít různou délku připojovacího kabelu, různý počet zásuvek, varianta s vypínačem a bez vypínače. 
 

Jaké zařízení na ni mohu zapojit?

Na přepěťovou ochranu lze napojit jakékoliv zařízení. Nemá žádné omezení, takže ji lze použít univerzálně. Většinou se využívá k zapojení dražších spotřebičů, jako jsou televizory, počítače nebo ledničky.
 

Jak funguje?

Pokud je v zapojené zásuvce vyšší napětí, než je běžné, tak zařízení automaticky odpojí všechny připojené spotřebiče. Přepěťovka umí zaznamenat přepětí v síti a na základě tohoto záznamu okamžitě odpojí všechna zařízení z obvodu. Nedojde tak k poškození připojených zařízení.
 

Co je to master – slave?

Přepěťová ochrana master – slave má jednu zásuvku označenou jako master a zbývající zásuvky jsou označeny jako slave. Zařízení, které je připojeno do zásuvky master určuje chod (stav) dalších zásuvek. Znamená to tedy, že pokud je např. v zásuvce master zapojen PC a v zásuvkách slave jsou reproduktory, tiskárna a monitor, tak při vypnutí PC se automaticky vypnou také další zařízení zapojené v zásuvkách slave. Přepěťová ochrana master – slave slouží také k úspoře elektrické energie, protože i zařízení v režimu "Stand by" elektřinu stále spotřebovávají. Pokud se tedy např. PC přepne do režimu "Stand by", pak se PC a další zařízení připojené do zásuvky SLAVE chovají jako vypnuté – mají nulový odběr elektrické energie.
 

Jaké speciální funkce může mít?

Přepěťovka může mít také EMI/RFI filtr či další vstupy na ochranu koaxiálního připojení nebo TEL/FAX připojení. 


Co jsou to dětské clonky?

Jedná se o bezpečnostní pojistku, která zabrání, aby např. dítě zasouvalo do zásuvky různé předměty a nedošlo tak k úrazu. Funguje tak, že pokud chcete nějaké zařízení vsunout do zásuvky, musíte na obě zdířky působit stejnou silou a pak se clonky otevřou. Dítě většinou zasouvá předmět pouze do jedné zdířky, nebo nevytvoří stejný tlak na oběd zdířky. Takto je dítě chráněno a nemůže dojít k úrazu. Tento bezpečnostní prvek mají mít dnes všechny prodlužovací přívody a zásuvky. 
 

>>PŘEJÍT DO KATEGORIE PŘEPĚŤOVÝCH OCHRAN<<