Úvod Jak vybrat přepěťovou ochranu?

Jak vybrat přepěťovou ochranu?

16. 6. 2020

Co je to přepěťová ochrana?

Přepěťová ochrana je jakoby standardní prodlužovací přívod obohacený o bezpečnostní prvky, které chrání vaše připojené spotřebiče před případným přepětím v síti. Může mít různou délku připojovacího kabelu, různý počet zásuvek, varianta s vypínačem a bez vypínače. 
 

Jaké zařízení na ni mohu zapojit?

Na přepěťovou ochranu lze napojit jakékoliv zařízení. Nemá žádné omezení, takže ji lze použít univerzálně. Většinou se využívá k zapojení dražších spotřebičů, jako jsou televizory, počítače nebo ledničky.
 

Jak funguje?

Pokud je v zapojené zásuvce vyšší napětí, než je běžné, tak zařízení automaticky odpojí všechny připojené spotřebiče. Přepěťovka umí zaznamenat přepětí v síti a na základě tohoto záznamu okamžitě odpojí všechna zařízení z obvodu. Nedojde tak k poškození připojených zařízení.
 

Co je to master – slave?

Přepěťová ochrana master – slave má jednu zásuvku označenou jako master a zbývající zásuvky jsou označeny jako slave. Zařízení, které je připojeno do zásuvky master určuje chod (stav) dalších zásuvek. Znamená to tedy, že pokud je např. v zásuvce master zapojen PC a v zásuvkách slave jsou reproduktory, tiskárna a monitor, tak při vypnutí PC se automaticky vypnou také další zařízení zapojené v zásuvkách slave. Přepěťová ochrana master – slave slouží také k úspoře elektrické energie, protože i zařízení v režimu "Stand by" elektřinu stále spotřebovávají. Pokud se tedy např. PC přepne do režimu "Stand by", pak se PC a další zařízení připojené do zásuvky SLAVE chovají jako vypnuté – mají nulový odběr elektrické energie.
 

Jaké speciální funkce může mít?

Přepěťovka může mít také EMI/RFI filtr či další vstupy na ochranu koaxiálního připojení nebo TEL/FAX připojení. 


Co jsou to dětské clonky?

Jedná se o bezpečnostní pojistku, která zabrání, aby např. dítě zasouvalo do zásuvky různé předměty a nedošlo tak k úrazu. Funguje tak, že pokud chcete nějaké zařízení vsunout do zásuvky, musíte na obě zdířky působit stejnou silou a pak se clonky otevřou. Dítě většinou zasouvá předmět pouze do jedné zdířky, nebo nevytvoří stejný tlak na oběd zdířky. Takto je dítě chráněno a nemůže dojít k úrazu. Tento bezpečnostní prvek mají mít dnes všechny prodlužovací přívody a zásuvky. 
 

>>PŘEJÍT DO KATEGORIE PŘEPĚŤOVÝCH OCHRAN<<