Úvod Jak vybrat termostat?

Jak vybrat termostat?

Teplo domova

Teplo domova. Základní prvek vašeho spokojeného domova. Abyste doma měli ideální teplotu, je třeba dobře nastavit teplotu vytápění. S tím pomáhá termostat, který reguluje a udržuje stálou teplotu v místnosti. Vybírat můžete z několika typů termostatů.

 

Příložné termostaty

Využít je můžete pro účely ovládání oběhového čerpadla, díky čemuž docílíte oběhu vody v topné soustavě s požadovanou teplotou. Jedná se o praktický doplněk, který vám pomůže nastavit ideální teplotu vody v potrubí ve vašem topení. V naší nabídce můžete najít např. termostat P5683.

 

Pokojové termostaty

Toto zařízení vám pomůže s regulací teploty v domovních jednotkách s lokálním vytápěním. Slouží k jednoduché a spolehlivé regulaci teploty v místnosti.

 

Bezdrátové termostaty

Žádné dráty a kabely, stačí navázat signál mezi ovládací a spínací jednotkou. Signál je přenášen rádiově a prochází i zdivem. Spínací jednotku můžete přemístit, změnit tak referenční místnost a zajistit si dokonalý teplotní komfort podle svých potřeb. Ideálním doplňkem pro vaši domácnost může být termostat P5614.

 

Drátové termostaty

Drátové termostaty jsou vhodné v případě, že máte v bytové jednotce přichystané dráty od kotle do referenční místnosti. V naší nabídce můžete najít mezi drátovými termostaty např. P5607.

 

Manuální termostaty

Tento druh termostatů má jednoduché nastavení teploty pomocí kolečka nebo tlačítek. Jsou vybaveny světelnou signalizací, která informuje o sepnutí spotřebiče. Ideální volbou je pro vás termostat P5604.

 

Programovatelné termostaty

Umožnují nastavení teploty dle vašich potřeb podle denního rozvrhu. Tento termostat snímá teplotu v pokoji, a pokud klesne pod teplotu, která je v termostatu nastavená, zapne vytápění. Naopak, pod teplota stoupne na požadovanou hranici, topení se vypne.

 

Wifi termostaty

Wifi termostat nabízí možnost ovládání prostřednictvím mobilních aplikací. Stačí termostat jednoduše krok po kroku nastavit. Pak už si můžete naplno užívat všech výhod vzdáleného přístupu. Vracíte se z dovolené? Stačí na dálku zapnout termostat P5623 a vrátíte se do příjemně vyhřátého domova.

 

OpenTherm termostaty

Termostat můžete připojit ke kotli, který podporuje OpenTherm komunikaci. Výhodou je regulace výkonu kotle nejen teplotou v místnosti, ale i teplotou vody v systému a dalšími proměnnými. Ke spínání dochází pomocí OT i pomocí relé. Většina termostatů má buď jen OT výstup, nebo relé výstup. Termostat P5611OT má pro připojení ke kotli oba výstupy.
Termostat získá potřebné informace, které následně zpracuje a předá zpět do kotle, který řídí teplotu vody na nejefektivnější úrovní.
Díky posbíraným informacím z OpenTherm termostatu dochází k modulaci výkonu kotle, který plynule přidává a ubírá na výkonu dle požadovaných a naměřených hodnot. Termostat díky OT regulaci zvyšuje efektivitu topného systému, snižuje náklady a je jednoduchý na instalaci.

 

Jak termostat funguje?

Hlavním posláním termostatu je udržovat v prostoru vámi navolenou teplotu. Díky ideální teplotě na nepřetápění můžete snižovat vaše výdaje vynaložené na vytápění. Termostat totiž zabraňuje přetápění domu a je také schopný snižovat tepelné ztráty. Aby byla optimalizace teploty i samotné tepelné ztráty co nejlepší, je potřeba termostat správně naprogramovat a nastavit. Jen tehdy bude skutečně plnit svůj účel.

 

Jak správně termostat nastavit?

Díky správně nastavenému termostatu budete předcházet přetápění místnosti, to je hlavní zásada snížení účtu za teplo.  I snížení teploty o 1 °C vám přinese úsporu až o 6 %. Můžete tak regulovat topení tak, aby teplota v místnosti nekolísala a držela se okolo nastavené teploty. Díky moderním termostatům můžete teplotu nastavovat také podle vašeho denního režimu. Můžete tak snadno nastavit vytápění na pracovní dny, kdy jste většinu dne mimo domov, a zvlášť na víkendy. Dalším krokem je pak denní a noční režim vytápění. Ve večerních hodinách se doporučuje teplotu o pár stupňů snížit. Bude se vám mnohem lépe spát.

 

Jak vybrat správné místo k umístění?

Aby termostat správně fungoval, je nutné ho umístit na vhodné místo v místnosti. Přístroj by měl být umístěn v nejchladnější místnosti v místě, kde přirozeně koluje vzduch. Neměl by být tedy v blízkosti okna či klimatizace. V jeho blízkosti by se neměly vyskytovat žádné spotřebiče produkující teplo.  Zkreslovalo by to reálnou teplotu. Aby se vám termostat pohodlně ovládal a měli jste všechny potřebné informace z displeje na očích, měl by být termostat pověšený asi 1,5 metrů nad zemí.  Většina termostatů funguje za pomoci baterií, některé však vyžadují přívod elektrické energie. V tomto případě je nutné zohlednit i vedení kabelu.

 

TIP: Chcete nakoupit termostat ihned? Vyřešte půjčkou na cokoliv.