Úvod Jak vybrat vhodnou anténu?

Jak vybrat vhodnou anténu?

Jaké jsou druhy antén?

Antény slouží k příjmu a zpracování signálů v pásmu VKV, VHF a UHF. Rozlišujeme: 
 

CHCI SI VYBRAT

 

 

Kdy mám použít venkovní anténu?

Pokud bydlíte v obydlené části, kde je dobrá síla přijímaného signálu, pak vám postačí pokojová anténa. Pokud víte, že nemáte přímý výhled na vysílač a síla signálu není vysoká, pak je vhodné instalovat venkovní anténu. Mezi nejčastějí stále patří tzv. antény síto. Oba typy antén - pokojové i venkovní - můžete vybírat s 5G filtrem, který omezí rušení signálem v pásmech 5G.
 

Kdy mohu použít vnitřní (pokojovou) anténu?

Vnitřní anténu můžete použít v obydlených zástavbách, kde je přímý výhled na vysílač a víte, že je síla signálu vysoká. Pokud je ale zástavba hustá, nebo jsou ve vaší blízkosti velké terénní nerovnosti, můžete mít s příjmem problém. Většina pokojových antén má designové zpracování, takže bude skvěle zapadat do vašeho interiéru.


Jak se anténa instaluje?

Princip instalace je stejný jak u pokojových tak u venkovních či univerzálních antén. Anténa musí být pevně uchycena např. pomocí konzole nebo držáku, aby odolala povětrnostním vlivům. Dále musí být propojena s vaším televizorem (pokud máte vestavěný tuner) nebo se set top boxem a musí být zapojena do elektrické sítě. Pro instalaci potřebujete koaxiální kabel potřebné délky, F konektory k napojení na anténu a TV, napájecí zdroj (pokud není součástí balení) a set top box (pokud nemáte tuner zabudovaný v TV – toto mají nové televizory).
 

Jaké TV programy na anténu naladím?

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Tento web zřízený MPO poskytuje všechny informace o T2:
https://www.televizezadarmo.cz/  


Potřebuji k příjmu TV signálu ještě další zařízení?

Ano. Pro příjem DVB-T2 příjmu potřebujete set top box (DVB-T2 přijímač). Pokud máte zakoupenou novou televizi, tak je možné, že máte již uvnitř ní zabudovaný potřebný komponent  a nepotřebujete již žádné další zařízení.  


Jak zjistím sílu signálu v místě mého bydliště?

Na těchto stránkách www.mapavysilacu.cz zjistíte, jak silný signál máte ve vaší lokalitě. Dle toho zjistíte, jakou anténu zřejmě potřebujete. Pokud si stále nebudete jisti, můžete se na nás obrátit, naši produktoví specialisté vám rádi poradí na podpora@emos.cz.


Co když není signál kvalitní?

Zkuste anténu přemístit, změnit její směr nebo úhel. Pokud si nebudete vědět stále rady, doporučujeme kontaktovat odborníka. 

 

CHCI SI VYBRAT