Může lithiová baterka způsobit jaderný výbuch?
11. 6. 2024
Může lithiová baterka způsobit jaderný výbuch?
Zdravím, vítejte u prvního dílu Emos Echos.
Nadšení pro žárovku, prodlužku, nebo baterku je v neměřitelné oblasti, pokud tedy nejste opravdu výjimečný nadšenec. Každý člověk je unikát, ale jednu věc máme společnou. Spojuje nás zvídavost. Chci vám tak svět elektřiny a energetiky přiblížit zábavnějším způsobem. Jako zdroj prokrastinace, téma do hospody, nebo námět pro zábavnější výuku do škol.
Pokud jste se nechali zlákat na click-baitový nadpis a chcete rychlou odpověď na otázku jestli může baterka způsobit jaderný výbuch, pak tu pro vás mám odpověď. Odpověď je: 42.
Bohužel, stejně jako ve Stopařově průvodci po Galaxii, i tady je potřeba znát kontext. Zjednodušeně odpovím, že ne. Nemusíte se bát, že baterka ve vašem mobilu vybouchne jako vynález Roberta Oppenheimera. Faktem ale je, že lithium, které se v baterce vašeho mobilu nachází, tvořilo jednu z hlavních částí třeba u termonukleární bomby Castle Bravo.
Lithium, lehký kov, tvrdá měna
Lithium, základní surovina, ať už připravujete drobné baterkové pohoštění, nebo velkou bomba hostinu! Málokterý kov sehrál v průmyslu přenosných zdrojů energie tak velkou roli jako právě lithium.
Je to velmi lehký, velmi vzácný a velmi reaktivní kov. Je pětkrát lehčí než hliník. V zemské kůře se nachází pouze cca 0,004% Lithia. Je navíc tak reaktivní, že začne samovolně hořet i v obyčejné vodě. Díky své vysoké reaktivitě a nízké hmotnosti se ale skvěle hodí na výrobu baterií. V tuto chvíli se používá na výrobu Li-ion, Li-po a knoflíkových baterií. Mimo jiné tak lithium najdete v mobilních telefonech, elektromobilech, většině akumulátorů, elektronických cigaretách, chytrých hodinkách a vlastně ve většině elektroniky, která má vlastní vestavěný akumulátor.
Tak jak se v elektronice využívají jeho zázračné chemické vlastnosti, tak se v jaderné energetice používají i jeho jedinečné jaderné vlastnosti. Lithium má totiž atomové jádro tvořené třemi protony a z pravidla 3 až 4 neutrony. Právě vzácnější izotop lithia se třemi neutrony se umí velice dobře štěpit. Při zachytávání neutronů sice nedochází k typické řetězové reakci jako třeba při štěpení uranu, ale dochází k rozštěpení na nové prvky. Tím důležitým je supertěžký vodík - tritium.
Bikiny a opalovací krém s faktorem 1 000 000 SPF
Březnu roku 1954 se v tichém oceánu na atolu s názvem Bikiny, rozhodli Američané odpálit termonukleární bombu Castle Bravo. A ano, dvoudílné plavky se jmenují právě po tomto atolu. Co je to atol, si klidně vygooglete.
Kolik je 15 megatun?
Pro lepší představu si vezměme za příklad třeba LED žárovku s výkonem 10,5W. Výbuch vydal takovou energii, jako bychom na 10 vteřin současně spustili takových žárovek 597 bilionů. Nebo jinak, pokud bychom jednu takovou žárovku nechali třeba nedopatřením svítit v koupelně celých 189 milionů let. Obávám se ale, že naše žárovky mají životnost o něco kratší. :) Přesto prosím, nezapomínejte zhasínat v koupelně. Šetříte tím energii.
Může?
Může! Pokud z hromady baterek vytáhneme lithium a uděláme z něj deuterid lithný, který podpoříme uranovou rozbuškou. Netřeba se toho ale obávat. Naše baterky jsou zcela bezpečné.
O autorovi: Petr Brůžek - "V Emosu mám na starosti marketing. Zajímám se o vědu, budoucnost planety a spoustu času trávím v dílně."
Zdroje: