Úvod Buďte moderní s POWERBANKEM

Buďte moderní s POWERBANKEM

16. 6. 2020

K čemu je vlastně powerbank?

Kdykoliv potřebujete energii pro Váš telefon, tablet, GPS modul nebo jinou elektroniku a nemáte po ruce zásuvku můžete použít záložní zdroj energie Powerbank.
 

Jak připojím powerbank?

Téměř všechny powerbanky fungují na rozhraní USB. Stačí tedy mít USB kabel s koncovkou pro vaše zařízení, tedy většinou microUSB.
 

Musím powerbank nabít před použitím?

Pokud je powerbank vybitý, je potřeba ho okamžitě nabít. Pokud však kontrolky ukazují nabitý stav, tak ho můžete použít ihned po vybalení.

 

Musím powerbank nabíjet a nebo vybíjet na určitou úroveň?

Pro životnost powerbanku je v podstatě jedno na jakou úroveň powerbank nabíjíte nebo vybíjíte. Může být 25, 50 i 100%.

Mohu powerbank zničit?

Ano, pokud se budete snažit opakovaně vybitý powerbank použít, můžete zničit, nebo poškodit jeho baterii. Snažte se tedy nevybíjet powerbank na nejnižší možnou mez. Doporučuje se také čas od času nepoužívaný powerbank nabít.
 

Jaká je životnost powerbanku?

Většina powerbanků má 500 nabíjecích cyklů. Tzn. jejich baterii je možno přibližně 500krát nabít a vybít, bez výrazného rozdílu ve výkonnosti. Poté výrazným způsobem klesne kapacita powerbanku.
 

Dají se baterie v powerbanku vyměnit (repasovat)?

Vzhledem k elektronice potřebné pro použité Lithium-ionové a Lithium-polymerové články, toto není možné.

 

Jak dlouho powerbank vydrží? O kolik prodlouží dobu provozu mého zařízení?

Odvíjí se to od kapacity vašeho powerbanku a kapacity baterie nebo výše spotřeby vašeho zařízení.

 

Mohu si spočítat jak dlouho powerbank vydrží?

Ano, ale není to přímá úměra. Pro přibližný výpočet lze použít následující pravidlo: Je třeba dělit kapacitu powerbanku kapacitou baterie vašeho zařízení a ještě indexem zhruba 0,6 až 0,7.

 

Proč mi powerbank s kapacitou 4000mAh nenabije telefon s 3000mAh na 100%?

Vzhledem k tomu, že baterie powerbanku i telefonu fungují při 3.7V a k přenosu energie mezi nimi dochází pomocí rozhraní USB, které má 5.0V dochází k změně napětí a energetickým ztrátám. Powerbank s 4000mAh vystačí tedy pro plné nabití např. telefonu s 2400mAh.

 

Jaký je rozdíl mezi Li-ion a Li-Po články?

Li-Po neboli lithium-polymerové články jsou kvalitnější, výkonnější a bezpečnější formou lithium-ionových článků. Jsou zároveň schopny pojmout na menším prostoru a s menší váhou více energie.

 

Za jak dlouho se powerbank nabije?

Tato doba závisí na rychlosti vstupu energie do powerbanku (běžně 0,5 až 2,0 A) a zdroji napětí. Čím více A tím lépe. Nejrychlejší je napájení ze sítě při 2,0A, kdy například powerbank s 5200mAh nabijete za 3 hodiny.