Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat LED žárovku za 2 minuty?

Jak vybrat LED žárovku za 2 minuty?

16. 6. 2020

Znáte to, praskne vám žárovka a potřebujete novou. Ale nabídka a technologie žárovek se tak rychle mění, že její identické dvojče už často nikde nekoupíte. Co s tím? Čím ji nahradit?

Níže jsme vybrali 3 základní typy žárovek, se kterými se v domácnosti nejpravděpodobněji setkáte.

 

LED E27 – široký závit a baňkovitý tvar


Typické bílé LED žárovky s širokou paticí E27, o průměru 27 mm, jsou součástí téměř všech stropních i nástěnných svítidel. Jejich pořízení ani provoz nestojí skoro nic, a přitom vám celou místnost zalijí hřejivým světlem na více než 20 000 hodin. Najdete je v kategorii Classic.


Nepřehlédněte mezi nimi krokově stmívatelné žárovky, které se na míru přizpůsobí každé vaší náladě. Ovládáte je pomocí standardního vypínače (rychlým vypínáním a zapínáním), takže k nim nemusíte dokupovat stmívač.


Jestliže máte smysl pro detail, zaměřte se spíše na krásnější, a ještě úspornější žárovky řady Filament (vpravo). Jejich skleněná baňka a tenká LED vlákna dokonale suplují dnes už zakázané wolframové žárovky, čímž dodají vašim retro stojacím lampám a lustrům ještě originálnější vzhled. Obývací pokoj nebo ložnici zalijí teplým bílým světlem, které nejlépe umocní příjemnou domácí atmosféru.

LED E14 – úzký závit a netradiční tvar


Menší obdobou šroubovacích žárovek jsou ty s paticí E14 (o průměru 14 mm). Vzhledem k užšímu zakončení je najdete v doplňkových svítidlech typu stolní lampy, lampičky, orientační světla, kuchyňské digestoře nebo lednice.


Nejčastěji mají tvar svíčky (Candle), koule (Mini Globe) nebo zmrzlinového kornoutku (Reflektor R50).


Stačí si zase jen vybrat, jestli dáte přednost levnější řadě Classic nebo okouzlující Filament.

LED GU10 nebo GU5,3 – bodovky


Bodové osvětlení patří k moderním domácnostem jako popkorn ke sledování filmu. Efektivně vyzdvihne dominantní prvky interiéru a zároveň vytvoří uklidňující atmosféru. Z toho důvodu se umisťuje zejména do koupelny, kuchyně, chodby nebo předsíně, nejčastěji jako součást podhledů. Trychtýřovitý tvar této žárovky se označuje jako MR16. Tato vědomost vám ale k nákupu nestačí, důležitější je opět její patice...


Tzv. bodovky mají většinou patici GU10, která se vyznačuje 2 krátkými tupými kolíčky (s průměrem 5 mm). Oproti předchozím druhům žárovek nemají žádný závit – pouze ji zasunete a pootočíte.


U MR16 se setkáte také s paticí GU5.3, charakteristickou 2 tenkými jehlicemi od sebe vzdálenými 5,3 mm (proto ten název). Využívá se u svítidel s transformátorem, které snesou napětí jen 12 V.

 

Základní přehled už tedy máte, takže nákupu žárovky po internetu se není třeba více vyhýbat. Díky přehledným filtrům (podlouhlé menu na prodejní stránce vlevo) si naši nabídku ještě více zúžíte a rychle si vyberete. V případě, že vám dosloužil opravdu starý model (který není LED), pomůže vám filtr „náhrada za žárovku“. Tam jednoduše zaškrtnete příkon své vysloužilé žárovky, podle kterého vám nabídneme novou, a hlavně úspornější žárovku s vyšší svítivostí.

Na všechny žárovky EMOS získáte 3 roky záruku (o rok delší, než je dáno zákonem) a garanci bezpečného nákupu. Proto ani pro tak křehké zboží se nemusíte hnát do kamenného obchodu. V pořádku vám ho doručíme až ke dveřím.► CHCI SI VYBRAT LED ŽÁROVKU◄