Úvod Jak vybrat prodlužovací buben?

Jak vybrat prodlužovací buben?

17. 6. 2020

Jaké jsou základní vlastnosti navijáků prodlužovacích přívodů?

Buben slouží k prodloužení napájecí sítě 230 V~. Mezi základní rozdíly mezi jednotlivými typy patří zejména:

• Izolace kabelu – PVC nebo gumová nebo z chloroprenové pryže (guma/neopren)
• Délka vodiče
• Počet zásuvek a jejich umístění 
• Průřez vodiče

Jakou izolaci může mít prodlužovací přívod na bubnu?

Izolace může být PVC, gumová nebo z chloroprenové pryže. Pro běžné domácí použití nám postačí PVC izolace kabelu. Pokud však víme, že budeme buben využívat ve venkovním prostředí, potom je vhodné použít kabel gumový H05RR a pro velké mechanické namáhání, jako je staveniště, zemědělské objekty, je pak lepší zvolit raději odolnější chloroprenovou izolaci H07RN.

Co je tepelná pojistka?

Tepelná pojistka zabraňuje přehřátí kabelu. Ať je kabel plně rozvinutý nebo jen z části, může se stát, že dojde k jeho přehřátí. Tepelná pojistka slouží k tomu, že jakmile dojde k tomuto jevu, tak buben odpojí připojené spotřebiče ze sítě a nedojde tak k jejich poškození. Jakmile buben vychladne, tak půjde tepelná pojistka deaktivovat a připojení se opět obnoví. Vždy se doporučuje používat buben tak, že bude plně rozvinutý
 

Jakou délku zvolit?

To, jakou délku zvolit, závisí pouze na nás. Je potřeba však myslet na to, že je ideální mít přívod při použití plně rozvinutý. S bubnem v délce 50 metrů kabelu by tedy mohl vzniknout problém. Kabely značky EMOS se dodávají na trh většinou v délkách 15 m, 25 m, 30 m a 50 m.
 

Jak buben používat?

Buben lze používat pro různá elektrická zařízení. Každý buben má však maximální proudovou zátěž, kterou bychom měli dodržovat a nepřekračovat. Proudová zátěž se mění v závislosti na tom, jak máme kabel navinutý nebo rozvinutý. Plně rozvinutý nám může poskytnout až 3x větší proudové zatížení než ten nerozvinutý. 
 

Jak zabránit namotávání kabelů na bubnu?

Na trhu jsou inteligentní bubny, které mají pevný střed se zásuvkami. U většiny kabelů dochází při odmotávání kabelu k tomu, že se točí také střed se zásuvkami a tak se připojené spotřebiče zamotávají do sebe. Bubny s pevným středem zabraňují otáčení zásuvek při rozvíjení kabelu. Díky pevnému středu bubnu získáme až o 75% lepší manipulaci s bubnem. 

Jakou proudovou zátěž přívod snese? 

To, jakou proudovou zátěž buben snese, se odvíjí od toho, jak je buben rozvinutý. Všeobecně platí, že čím víc je kabel rozvinutý, tím větší proudovou zátěž snese. Závisí to také průřezu kabelu. Informace o proudovém zatížení by měla být vždy uvedena přímo u produktu.
 

>>PŘEJÍT DO KATEGORIE PRODLUŽOVACÍCH BUBNŮ<<

Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více