Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat prodlužovací buben?

Jak vybrat prodlužovací buben?

Nenahraditelní pomocníci řemesl­ní­ků, stavařů a chatařů a také všech, kteří potřebují pracovat na zahradě? Odpovědí jsou navijáky neboli prodlužovací kabely na bubnu, které slouží k prodloužení napájecí sítě. Kabel na bubnu stačí natáhnout, zapojit potřebné nářadí a můžete se pustit do práce. Podle čeho ale prodlužovací bubny vybírat?

Na co se zaměřit při výběru navijáků?

Při výběru navijáku neboli bubnu se zaměřte hned na několik parametrů. V první řadě naviják vybírejte podle prostředí, ve kterém jej budete používat, délky kabelu, materiálu izolace kabelu, průřezu vodiče, počtu zásuvek, které nabízí. V neposlední řadě se zaměřte také na stupeň krytí kabelu a praktické vychytávky bubnu, jež při práci zaručeně oceníte.
 

Kde budete naviják používat?

Budete naviják používat vevnitř, venku nebo ve specifickém prostředí, které vyžaduje odolnější materiál? Obecně se navijáky dělí na navijáky pro vnitřní použití a navijáky pro venkovní použití.
 

Navijáky pro vnitřní použití

Navijáky pro vnitřní použití jsou dostupné v několika délkách. V nabídce značky EMOS najdete navijáky s délkou od 15 metrů až do 50 metrů. Volit můžete navijáky s průměrem vodiče 1 mm2 až 1,5 mm2. Kabely je možné použít při teplotách od 4 °C do 60 °C.
 

Navijáky pro venkovní použití

Navijáky pro venkovní použití je možné dále dělit na navijáky s gumovým kabelem pro běžné mechanické použití a navijáky s neoprenovým kabelem pro středně těžké mechanické zatížení, které jsou odolné i proti oleji. Značka EMOS opět nabízí navijáky v různých délkách, tedy od 25 metrů do 50 metrů a s průřezem vodiče 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Rozmezí teplot použití kabelu se pohybuje od -25 °C do 60 °C.
 

Technické informace

Materiál kabelu prodlužovacího přívodu (navijáku)

Kabel může mít izolaci buďto z PVC nebo gumy a setkat se můžete také s neoprenem (chloroprenovou pryží).

• PVC kabel (vodič H05VV-F 3 G): Pro běžné mechanické namáhání
Pro domácí použití stačí využití PVC izolace kabelu. Je ale třeba myslet na to, že je PVC méně odolný a s klesající teplotou pod 5 °C často praská, takže není vhodný pro venkovní použití v nízkých teplotách.

• Gumový kabel (vodič H05RR-F): Pro běžné mechanické namáhání
Gumová izolace je odolnější než PVC, a proto se hodí i na venkovní použití a také tam, kde hrozí mechanické poškození kabelu.

• Neoprenový kabel (vodič H07RN-F): Pro středně těžké mechanické namáhání, kabel je odolný oleji
Ještě odolnější, než gumová izolace je izolace neoprenová, která je vhodná pro mechanické namáhání. Hodí se tedy na staveniště nebo pro zemědělské objekty.
 

Stupně odolnosti izolace

Při výběru narazíte na několik stupňů odolnosti izolace. Jedná se o číslo, které je nalisované na kabelu a opět platí, že čím je toto číslo vyšší, tím je kabel odolnější. Nejméně odolné jsou kabely označené číslem 03, kabely označené číslem 05 značí střední namáhání, přičemž nejvyšší odolnost garantuje číslo 07.

To, z jakého materiálu je IZOLACE a PLÁŠT prozradí kód, který je natištěný nebo vylisovaný na každém kabelu. První a poslední písmeno v kódu se nemění.

VV – tzn. PVC izolace i plášť
RR – GUMOVÁ izolace i plášť
RN – gumová izolace a neoprenový plášť
 

Počet zásuvek

Při výběru je samozřejmě třeba řídit se také počtem zásuvek. Bubny mají obvykle zabudované čtyři zásuvky a jsou umístěné na středu samotného navijáku, kde je k nim snadný přístup. Narazit však můžete i na bubny se třemi zásuvkami (P193250). V nabídce značky EMOS najdete i takzvané spojky (P19150). Jedná se o prodlužovací přívod s jednoduchou pohyblivou zásuvkou, která je s bubnem pevně spojená.
 

Materiál cívky

Při výběru navijáku se zaměřte také na materiál, ze kterého je vyrobený kotouč. Velmi odolnými jsou například navijáky s kovovým tělem, kterým nehrozí poškození ani při nechtěných pádech, k dostání jsou i navijáky z ABS plastu. Značka EMOS nabízí vybrané navijáky s 3letou nebo 5letou zárukou.

Stupeň krytí IP

Výběr by se měl také odvíjet od stupně krytí IP označující míru ochrany proti vniknutí cizích těles a vody do prodlužovacího přívodu. V případě, že je kabel označený krytím IP20, není chráněný před vniknutím vody, takže je vhodný pouze pro vnitřní použití. Pro venkovní použití se doporučují kabely se stupněm krytí od IP43.
 

Průřez vodičů

Dalším důležitým parametrem při výběru kabelového navijáku je průřez vodičů. Platí, že čím je průřez vodiče větší, tím více elektrického proudu přenese.

Pokud byste měli například prodlužovačku s průřezem pouhých 1 mm2 a chtěli byste použít nářadí s příkonem přesahujícím 3 000 wattů, bylo by na prodlužovačku vyvíjeno příliš silné zatížení. Navijáky pro venkovní použití EMOS proto nabízejí průřez vodiče od 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Kabely s průřezem vodiče 1,5 mm2 si poradí s příkonem spotřebiče 3 680 W a proudem až 16 A.

Hodnoty maximálního proudu, případně příkonu musejí být uvedeny na každé vidlici a zásuvce.

Rada odborníka: Bubny je možné používat pro různá elektrická zařízení. Myslete ale na to, že mají vždy maximální proudovou zátěž, kterou byste neměli překročit. Proudová zátěž se také mění podle toho, zda je kabel navinutý nebo rozvinutý. Plně rozvinutý kabel nabízí až 3krát větší proudové zatížení než v případě nerozvinutého kabelu.

Výběr navijáku podle délky kabelu

Jak už jsme nastínili výše, prodlužovací kabely jsou dostupné v celé řadě délek, v případě navijáků pro vnější použití se nejčastěji setkáte s délkami 25, 40 nebo 50 metrů. Délku samozřejmě volte podle toho, jaký dosah kabelu požadujete. Při výběru délky myslete na to, že by měl být kabel vždy ideálně plně rozvinutý, takže zbytečně nevolte příliš dlouhý kabel.
 

Zaměřeno na praktické vychytávky

Některé navijáky navíc disponují praktickými vychytávkami, které při práci oceníte, jedná se zejména o tepelnou pojistku, vodicí oko, brzdu a pevný střed bubnů.
 

ON/OFF tlačítko

Jednou z praktických vychytávek je tlačítko ON/OFF, které značí, že je buben pod proudem. Okamžitě tak zjistíte, jestli je zapojený v zásuvce, aniž byste to museli fyzicky kontrolovat. Kromě toho můžete samozřejmě snadno vypnout proud pomocí tlačítka na bubnu. Tlačítko nabízejí například bubny pro vnitřní použití, které najdete pod označením P194253 a P194504.
 

Tepelná pojistka

Při práci vám přijde vhod tepelná pojistka, která je zárukou bezpečného provozu připojeného nářadí. Ve chvíli, kdy dojde k zahřátí prodlužovacího kabelu na stanovenou hranici tepelné pojistky, obvod se přeruší a vy tak budete mít jistotu, že nedojde k poškození navijáku. Jakmile pojistka vychladne, můžete se vrátit zpátky k práci. Pokud chcete předejít přehřátí, doporučujeme mít naviják plně rozvinutý.
 

Vodicí oko

Buben může být opatřený také vodicím okem, který zajišťuje snadné navíjení kabelu.
 

Brzda

Některé bubny jsou vybaveny i brzdou. Jakmile kabel odmotáte na požadovanou délku, zacvaknete nebo zašroubujete brzdu a cívka už se nepohne dále.
 

Namotávání kabelů vyřeší pevný střed

Stalo se vám někdy, že se při odmotávání kabelu zatočil střed bubnu se zásuvkami a kabely spotřebičů se vám zamotaly do sebe? Pokud s tímto problémem bojujete anebo mu chcete předejít, doporučujeme zvolit bubny s pevným středem, který zabraňuje zamotávání kabelů nářadí. Pevný střed tak nabízí až o 75 % lepší manipulaci s bubnem.
 

LED reflektor a naviják 2v1

V neposlední řadě můžete zvolit také praktický naviják s LED světlem 2v1. Toto multifunkční řešení ocení všichni, kteří potřebují pracovat i v šeru nebo ve tmě. Výkonné světlo 20 W, které je součástí navijáku, má světelnou účinnost 1 600 Im a barvu světla 6 500 K – tedy studenou bílou, která je na práci ideální.