Doprava zdarma. Na vše!
VYUŽIJTE PRÁVĚ TEĎ DOPRAVY ZDARMA NA VŠE A NENECHTE SI UJÍT slevu 20 % na LED žárovky s kódem ZAROVKY20!
Úvod Jak vybrat spotřební a nabíjecí baterie

Jak vybrat spotřební a nabíjecí baterie

16. 6. 2020

Spotřební baterie jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Přesto si při jejich výběru neví spousta zákazníků rady. Vzhledem k tomu, že baterie využívá velmi široké spektrum uživatelů s rozdílnými nákupními prioritami, nákupních cest vedoucích ke spokojenosti zákazníka může být více.

spotrebni-baterie.jpgPokud i vy patříte mezi ty, kteří nevědí, po jakém typu baterie sáhnout a rádi byste se o rozdílech mezi jednotlivými druhy baterií dozvěděli více, jste na správném místě. Existuje několik doporučení, které je dobré při nákupu baterií zohlednit, na druhou stranu i upozornění, čemu byste se měli při jejich nákupu vyhnout:

 1. Preferuji nižší pořizovací cenu baterií nebo jejich vyšší výdrž? V určitou chvíli se budete muset rozhodnout, jestli upřednostníte baterii s maximální výdrží nebo půjdete do ekonomicky nenáročné varianty.
 2. Očekávám jednorázový nákup této baterie nebo její opakovaný nákup? Důležitá otázka zejména proto, kolik baterií a za jakou dobu můžete reálně spotřebovat. Díky tomu zjistíte, kolik baterií je rozumné nakoupit, a zda se vám nevyplatí využít spíše nabíjecí variantu.
 3. Budu vybírat na základě známosti značky nebo jiných kritérií? Na trhu existuje velké množství značek a několik typů baterií. Při nákupu se můžete rozhodovat buď na základě známosti značky nebo na základě aktuálně získaných informací či nabídky.


 

Jak by tedy měl váš nákupní proces v optimálním případě probíhat?

Prvním kritériem výběru té správné baterie je znát její velikost.
 

Velikost baterie

Selský rozum jistě napoví, že velikostně hledáte takovou baterii, která se vejde do otvoru v zařízení pro ni určené. Ale než se vypravíte pro nové baterie, měli byste udělat jednu ze 3 věcí:

 • Podívat se na štítek baterie a najít označení, které vaše stará baterie má.
 • Podívat se na přístrojový štítek zařízení, do kterého baterii potřebujete.
 • Vzít baterii s sebou do obchodu a svěřit výběr náhrady specialistovi na prodejně.
 
Nejpoužívanější název tužková baterie mikrotužková baterie malý buřt (monočlánek) velký buřt (monočlánek) plochá baterie 9V baterie knoflíková baterie mincová baterie
Označení baterie AA AAA C D 4,5 V 9 V
Typické použití kapesní svítilny dálková ovládání hodiny velké svítilny audiopřístroje hračky hodinky kalkulačky

 

Typ baterie dle použité technologie

Určením správné velikosti baterie nákup ještě nekončí. Pokud chcete, aby baterie vydržela co nejdéle, mělo by vás zajímat i co obsahuje. Každá z technologií má své výhody i nevýhody, které se odráží v ceně i užitných vlastnostech baterie.

Kategorie Provedení Hlavní výhody Důležité nevýhody  
Jednorázové články
Zinkové Zinkouhlíkové Nejlevnější alternativa na trhu. Vhodné pro nízkoodběrové aplikace. Výrazně nižší kapacita oproti alkalickým nebo lithiovým bateriím. Mnohem větší pravděpodobnost vytečení baterie. Krátká skladovatelnost 2–3 roky. Často je nalezneme přibalené u nového zařízení (nenáročné hračky, ovladače), protože jsou pro výrobce zařízení zajímavé díky jejich nízké ceně. Jsou vhodné jako zdroj energie pro hodiny, dálkový ovladač nebo energeticky nenáročné hračky.
Zinkochloridové O cca 15 % vyšší výkon než zinkouhlíkové.
Alkalické Nízkonákladové Nejlevnější alkalické baterie. Dobrý výkon při nízké zátěži. Znatelně kratší výdrž než u vyšších řad alkaliky. Velmi dobře nahradí zinkové baterie v energeticky nenáročných zařízeních, u kterých je předpoklad, že baterie vydrží až několik let. Velmi špatně snáší nízké teploty – kapacita baterií za teplot pod bodem mrazu výrazně klesá.
Základní Vhodné pro obecné užití a nízkoodběrové aplikace. Výborný poměr cena–výkon. Znatelně kratší výdrž v zařízeních s vysokým odběrem proudu.
Standardní Univerzální výkon pro nízkou i vysokou zátěž (optimalizovaný výkon při vyšším odběru proudu). Téměř žádné.
Prémiové Výborný výkon při vysoké zátěži. Vysoce kvalitní suroviny pro lepší reakceschopnost a vodivost. Vyšší pořizovací cena.
Lithiové Lithiové – válcové Vynikající výkon při vysoké zátěži. Možnost použití baterií v mrazech až do -40⁰C. Skladovatelnost 10–20 let. Vysoká pořizovací cena. Hlavní výhodou je jejich nízká hmotnost a trvanlivost (až 20 let). Mnohem lépe snáší nízké teploty pod bodem mrazu a jsou vhodnou náhradou za alkalické baterie. Poskytují větší výdrž než ostatní primární baterie, ale jsou podstatně dražší. Využívají se spíše v zařízeních, u kterých se očekává co nejdelší provoz bez výměny baterie.
Nabíjecí články
Nabíjecí Nikl-metal hydridové Opakované použití v řádech stovek až tisíců cyklů. Obrovské úspory při opakovaném používání baterií. V některých zařízeních vyšší výdrž než s alkalickými bateriemi. Náročnější na údržbu/použití (nutno nabíjet).Vyšší pořizovací náklady. Horší výkon v některých zařízeních citlivých na úroveň napětí baterie. Rychlejší samovybíjení než u jednorázových baterií. Nabíjecí baterie jsou vhodné do zařízení, které používáte intenzivně a pravidelně, jako např. fotoaparáty, MP3 nebo bezdrátové myši.

 

Často se také stává, že z prodejního obalu nevyčtete všechny potřebné informace o tom, kterou baterii zrovna kupujete. V tom případě vám pomohou stránky výrobce, popis produktu nebo rada specialisty přímo na prodejně. Problémem je několik druhů značení, kdy klasická tužková baterie může být označena jako AA nebo LR6. Záleží na tom, v které části světa se zrovna pohybujete.

Zorientovat se v označení nejprodávanějších baterií vám pomůže tato převodní tabulka:

chemické složení   Zn/MnO₂ Li/FeS₂ NiMH
Zinek/oxid manganičitý Lithium/disulfid železnatý Nikl/metal hydrid
Zinková Alkalická Lithiová Nabíjecí
AAA mikrotužková R03 LR03 FR03 HR03
AA tužková R6 LR6 FR6 HR6
C malý monočlánek R14 LR14 FR14 HR14
D monočlánek R20 LR20 FR20 HR20
9 V   6F22 6LF22/6LR61 x 6HR61
 

Obecné výhody primárních, jednorázových článků:

 • Jsou k dostání téměř kdekoli.
 • Samovybíjí se jen minimálně. Můžete je tak skladovat nebo uchovávat bez použití po delší dobu.

Obecné nevýhody:

 • Jsou pouze na jedno použití (nejdou znovu nabíjet).
 • Mají vyšší vnitřní odpor (nehodí se do zařízení s vyšším odběrem proudu, jako jsou blesky, foťáky nebo náročnější hračky).
 • Jsou náchylné k vytékání a tím mohou ohrozit nebo poškodit zařízení, ve kterém se používají (týká se především zinkových baterií a neznačkové alkaliky).
 • Nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí (ve většině případů se nerecyklují).

Nabíjecí vs. nenabíjecí baterie?

Pokud i přesto stále přemýšlíte, zda koupit nabíjecí baterie nebo ne, odpovězte si na následující otázky:

 • Předpokládám, že mi baterie vydrží déle než měsíc?
 • Mám doma minimum zařízení napájených bateriemi?
 • Chci zařízení na baterie skladovat pro případ nouze?
 • Používají zařízení děti?

Pokud jste si na všechny otázky odpověděli „ANO“, pak budou pro vás ideální právě primární baterie, tedy ty, které nelze dobíjet. Ve všech ostatních případech se vám vyplatí pořídit nabíjecí baterie, i přesto, že jejich pořizovací cena je ve srovnání s nenabíjecími v průměru 5× vyšší. Nicméně tato investice se většinou vrátí už při desátém použití. A to i při započítání nákladů na spotřebu elektrické energie při dobíjení.
 

Zařízení, do kterého baterii potřebujete

Některá zařízení mají specifické požadavky na baterie. Nicméně výrobci baterií se snaží spotřebitelům jejich výběr ulehčit a přímo na obale produktu uvádí, do kterých zařízení se daná baterie hodí. Určitě se tedy vyplatí sledovat popisky ke zboží a ikonky na obalech baterií.
 

Počet baterií, které chcete zakoupit

Na trhu je k dispozici různorodá nabídka balení baterií od dvou kusů až po desítky kusů. Vždy máte na výběr, zda pokryjete pouze aktuální potřebu nebo si ušetříte čas, a často i peníze, a nakoupíte více baterií v jednom balení.

Zajímavost: Statistika uvádí, že průměrná evropská domácnost spotřebuje ročně desítky kusů baterií. Jen v České republice se denně prodá přes 400 000 ks tužkových baterií (typu AA).

Nadbytečné předzásobení bateriemi také není nejchytřejším řešením. Každá baterie, ať už nabíjecí či nenabíjecí se sama o sobě vybíjí i pouhým ležením v šuplíku. V případě jednorázových baterií je efekt samovybíjení pomalejší, avšak v případě zinkových baterií se jedná o pouhé 2–3 roky. Pokud tedy přičteme dobu, kdy tyto baterie leží ve skladech prodejce, dalo by se říci, že zinkové baterie byste měli spotřebovat okamžitě bez delšího skladování.

TIP: Jak jsou baterie staré a do jakého data je můžete bez problému použít se dozvíte buď z prodejního obalu nebo přímo na samotné baterii. Případně si můžete sami na baterii fixem poznačit, kdy jste ji koupili nebo odlišit starší baterie od novějších.
 

Nabíjecí baterie

Nabíjecí baterie jsou vhodné především do zařízení, která používáte pravidelně a intenzivně. Patří mezi ně např. fotoaparáty, hračky, audiozařízení a svítilny. U těchto produktů je finančně výhodnější baterie dobíjet než neustále kupovat primární, nenabíjecí baterie.

Kapacita. Oproti jednorázovým bateriím máte rozhodování částečně usnadněno faktem, že výrobci jsou u nabíjecích baterií povinni uvádět kapacitu jak na samotné baterii, tak i na obale. Velmi snadno tedy zjistíte, kolik energie by měla daná baterie poskytnout.

Samovybíjení. Dalším důležitým parametrem u nabíjecích baterií je efekt samovybíjení. K čemu vám je baterie, kterou jste sice nabili, ale po několika měsících v šuplíku už nabitá není? Baterie s nízkým stupněm samovybíjení najdete ve většině případů označené jako „Ready to use“ (připravené ihned k použití) a znamená to, že jsou již přednabité z výroby a po zakoupení je můžete ihned začít používat.

Počet cyklů. Trojici důležitých parametrů u nabíjecích baterií uzavírá počet cyklů. Tento údaj jednoduše definuje, kolikrát můžete dané baterie nabít a vybít bez toho, aniž by dramaticky ztrácela svou kapacitu. Počet cyklů se většinou pohybuje v rozsahu stovek až tisíců a je často rovněž uveden jak na baterii, tak na obalu.

Při podrobnějším zkoumání nabíjecích baterií na trhu možná zjistíte, že neexistuje baterie, která by ostatní převyšovala ve všech třech parametrech. Je to z toho důvodu, že konstrukce nabíjecích baterií neumožňuje výrazně zlepšit jeden parametr bez toho, aniž by nedošlo ke zhoršení jiného. Vybírat tedy musíte podle priorit, kterých od nabíjecích baterií očekáváte.

 

Pokud kladete důraz na:

 1. Maximální výdrž baterie v zařízení – potom volte baterie s co nejvyšší kapacitou.
 2. Velmi časté používání baterie – vybírejte baterie s velkým počtem nabíjecích cyklů.
 3. Co největší finanční úsporu – vybírejte baterie s velkým počtem nabíjecích cyklů.
 4. Pohodlnost používání – snažte se najít baterii s co nejmenším efektem samovybíjení.
 

Co s vybitými bateriemi?

Vybité baterie, ať už jednorázové nebo nabíjecí v žádném případě nepatří do koše nebo popelnice na směsný odpad. Odtud by totiž putovaly buď na skládku nebo přímo do spalovny, kde by se z baterií uvolňovaly škodlivé látky a těžké kovy, které by znečišťovaly ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.

Vybité baterie můžete odnést na téměř 20 000 sběrných míst v České republice. Nejznámější jsou červené kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Dále můžete použité baterie odevzdávat i v obchodech, kde běžně baterie kupujete. Obchody mají totiž ze zákona povinnost umisťovat ve svých provozovnách sběrné boxy.

TIP: Pokud se vám nechce s každou vybitou baterií běhat na sběrné místo, skvělým pomocníkem vám bude tzv. ECOCHEESE na domácí skladování baterií. Jedná se o barevné papírové krabičky, které můžete vybitými bateriemi postupně plnit a jakmile bude krabička zaplněná, následně můžete její obsah vyprázdnit na některém z tisíců sběrných míst. Krabičky si můžete objednat zdarma na www.ecocheese.cz