Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií?

Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií?

16. 6. 2020

Jaké druhy nabíječek jsou na trhu?

Inteligentní nabíječky – rychle a dostatečně nabijí různé kapacity nabíjecích baterií. Nabíjecí proces je automaticky ukončován pomocí detekce delta V. Jedná se o využití mírného poklesu napětí na nabíjeném článku v okamžiku jeho plného nabití. V této chvíli se sepne udržovací režim, kdy je baterie dobíjena minimální proudem, aby nedocházelo k jejímu přebíjení. 

Nabíječky s časovačem – u tohoto druhu je potřeba nastavit pevný čas ukončení hlavního nabíjení. Po uplynutí tohoto času je baterie dobíjena minimálním proudem, aby nedocházelo k přebíjení. Tyto nabíječky je lepší využívat pro kapacity baterií, které jsou součástí balení.

Nabíječky klasické – tento druh nemá žádné ochranné funkce proti přebíjení článků. Po nabití je potřeba nabíječku odpojit ze sítě nebo vyjmout baterie. 

 

Jaké baterie mohu nabíjet?

Lze nabíjet pouze baterie NiMH. 
 

Mohu v nabíječkách GP Batteries nabíjet také články NiCd?

Ne. 

 

Jaké další funkce může mít nabíječka?


Nabíječka na baterie může mít USB výstup, funkci nočního světla nebo např. ejektor pro snadné vyjmutí baterií. Tyto funkce nejsou součástí každé nabíječky, jsou odlišné dle typu nabíječky. 

 

Jak dlouho mám baterie nabíjet?

Vše záleží na typu vaší nabíječky a kapacitě vašich baterií. Každá nabíječka by měla mít součástí balení také návod, kde je informace o nabíjecích časech jednotlivých druhů nabíjecích baterií. Všeobecně platí, že nabíječky inteligentní nabízejí nejrychlejší nabití. Naopak klasické nabíječky mají nabíjecí proces nejdelší. Vše se ale odvíjí od kapacity nabíjených baterií.

 

Mám zakoupit nabíječku na 2 nebo 4 baterie?

Nabíječky jsou naprosto shodné. Jedná se spíše o vaše preference a potřeby. 

 

Mohu v nabíječce nabíjet třeba jen jednu baterii?

Některé nabíječky mají tuto funkci. Naleznete je jak mezi klasickými, tak mezi inteligentními nebo těmi s časovačem. Je potřeba ale myslet na to, že ne každá nabíječka má tuto funkci. Doporučujeme tedy informovat se o této funkci již před zakoupením. Obecně platí, že levnější nabíječky umožňují nabíjení pouze v páru. Dražší pak nabíjejí každou baterii zvlášť, dle její potřeby, takže lze nabíjet i lichý počet baterií.

 

Mají všechny nabíječky pouze připojení do elektrické sítě?

Některé nabíječky umožňují připojení přes cigaretový autoadaptér. Některé se připojují do sítě přes síťový kabel, jiné mají plug-in přímo zásuvky. 

 

Mohu v nabíječce GP Batteries nabíjet baterie jiné značky?

Ano. Všechny nabíječky jsou kompatibilní se všemi bateriemi.

 

Mohu nabíjet také baterie 9V, malé mono (C) a velké mono (D)?

Většina nabíječek umožňuje nabíjet pouze baterie typu AA a AAA. Speciální druhy umí nabíjet i výše zmíněné baterie. Informace by měla být vždy uvedena u každé nabíječky. 

 

Videonávod: Jak vybrat správnou nabíječku?